Jablečný ocet - tuto surovinu by měla mít každá hospodyňka doma a my vám řekneme proč je to tak důležité.

0
(0)

Dalibor , 16. 03. 2021

Ocet najdeme snad v každé domácnosti. Používá se k dochucení jídla, čištění odpadů, odstranění vodního kamene, ale také ke zmírnění reakce na hmyzí štípance. Existuje několik druhů octa, přičemž ten nejoceňovanější je jablečný ocet, který má také mimořádné zdravotní účinky.

Pokud začínáte pociťovat bolest v krku, smíchejte dvě lžičky jablečného octa ve sklenici vody. Tuto směs pijte každé ráno, uleví se vám. Lžíce jablečného octa ve vodě také pomůže při pálení žáhy a bolestech žaludku. Protože jablečný ocet obsahuje spoustu vitamínu A, B1, B2, B6 a C a také kyselinu octovou a citronovou, je to skvělý pomocník při nachlazení. Sklenice vody s jablečným octem si dokáže poradit dokonce i s rýmou.

Ničí bakterie

Jablečný ocet je výborný pomocník v boji proti bakteriím a plísňovým houbám. Stačí postiženou oblast potřít trochou octa a problém po pár dnech zmizí. Stejný účinek bude mít potírání svědivých míst. Jablečný ocet je skvělý také na vlasy. Pokud je po umytí opláchneme tímto octem, budou zdravější a lesklejší.

Pokud vás trápí svalové křeče, pravděpodobně nepřijímáte dostatek draslíku. V takovém případě se doporučuje každý den vypít sklenici vlažné vody s dvěma lžicemi jablečného octa a jednou lžící medu. Účinek se dostaví velmi brzy.

Zbaví vás bradavic

Pokud vás trápí bradavice a nepříjemné výrůstky, aplikujte na ně každý den jablečný ocet. Brzy vyschnou a navždy zmizí. Pomůže vám i s nepříjemným zápachem nohou, který způsobují plísně a bakteriální infekce. Nošením nesprávných bot a ponožek ze syntetických materiálů k těmto problémům přispíváme, stačí ale nohy pravidelně namáčet v jablečném octu.

Zápach vás ale může trápit i v domácnosti. Proto rozmíchejte trochu jablečného octa ve vodě, naplňte do rozprašovače a používejte jako osvěžovač. Nastříkat směs můžete i na čalounění, koberce nebo podlahové krytiny. Jablečný ocet je rovněž ideální pro odstranění skvrn a nečistot z kuchyňské linky, vodovodních baterií, vany nebo příborů. Je efektivní, levný a nepoškozuje životní prostředí.

Vyčistí odpady

S jablečným octem a jedlou sodou snadno vyčistíte odtok umyvadel. Stačí obě ingredience smíchat v poměru 1:1 a nalít do umyvadla. Šumivá směs odpady vyčistí a zbaví vás i nepříjemného pachu. Poté do umyvadla nalijte ještě horkou vodu. Ocet bude prospěšný i při praní prádla, protože změkčuje vodu. Stačí ho přidat do bubnu pračky.

Pokud neradi žehlíte prádlo, bude se vám hodit tento jednoduchý trik. Smíchejte ocet s vodou v poměru 1:1, nalijte do rozprašovače, nastříkejte na suché oblečení a uhlaďte ho několika gesty bez použití žehličky. Když do octa namočíte kus látky, můžete snadno odstranit skvrny z nejrůznějších povrchů. Na koberce zase platí smíchat sůl s octem, vetřít do špinavého místa, nechat pár minut působit a vydrhnout.