Proč byste měli jíst rajčata každý den?

0
(0)

Dalibor , 17. 06. 2021

Jedná se o lahodnou zeleninu, která má pro naše těla obrovské zdravotní výhody. Možná také znáte jeden velký mýtus, který se tradoval před více než 200 lety a nabádal lidstvo k tomu, že jsou rajčata jedovatá. Není tomu tak! Tento mýtus byl dávno vyvrácen mnoha studiemi a průzkumy. Je známo, že rajčata jsou nejen dobrá, ale i nejužitečnější, co se zdraví týče. Rozhodně bychom si je měli dopřát každý den. Níže jsme pro vás připravili pět důvodů, proč rajčata jíst každý den. 

První důvod

Rajčata jsou bohatá na vitamíny a zdravé sloučeniny. Především na kyselinu listovou a vitamíny A a C. Také obsahují velké množství antioxidantů, včetně známého lykopenu, alfa-lipoidních kyselin, luteinu, beta-karotenu a cholinu. Zmíněný lykopen je zodpovědný za krásnou barvu rajčete, takže jsou jistě velmi užitečná. 

Druhý důvod

Rajčata také obsahují kyselinu octovou a kyselinu citronovou, která chrání kardiovaskulární systém a podporuje zdraví zažívacího traktu a pravidelnou peristaltiku střev.

Třetí důvod

Rajčata díky obsaženému vitamínu A a C dokonale podporují imunitní systém a zlepšují celkovou pohodu. Užitečná jsou nejen rajčata, ale i jiné výrobky z nich. Například rajčatový džus, zavařená rajčata a tak dále. Šťáva pomáhá při zánětu střev, anémií a se zhoršenou pamětí.

Čtvrtý důvod

Pokud trpíte pravidelnými zácpami, nejdříve zvyšte pitný režim a poté si dopřejte pravidelnou várku rajčata. Ty jsou známé pro své projímavé účinky, proto jsou i lékaři často doporučovány a předepisovány. 

Pátý důvod

Pokud držíte dietu, rajče bude vhodné i při ní. Přes veškeré úctyhodné vlastnosti má rajče nízký obsah kalorií. Navíc při dietách jistě přivítáte účinky rajčete, protože obsažený chrom blokuje pocit hladu. Pokud si jej dopřejete v jakékoliv formě, nebudete mít takové nutkání něco neustále pojídat.