Pokud vás každé ráno trápí pachuť v ústech a zápach, tento článek vám poradí, jak se tohoto problému zbavit.

0
(0)

Dalibor , 17. 07. 2020

Zná to asi každý. Někdo to zažil možná jednou v životě, pro jiného to může být běžná realita. Pokud jste byli na bujarém večírku s přáteli, jedli jste všechno možné a kombinovali jste drinky, máte pak po probuzení v ústech naprosto cizí a nepříjemnou chuť. Znáte ale příčinu, a tak vás to neznepokojuje, protože tento problém brzy odezní. 

Může se však stát, že nepříjemná chuť se v ústech objevuje častěji, a to bez zjevné příčiny. V takovém případě je více než vhodné zjistit, jestli jste zdravotně v pořádku a jestli vaše potíže nejsou projevem nějakého onemocnění. Tělo totiž vysílá různé signály, a právě výkyvy chuti bývají jedním z nich. Pokud máte například zvýšenou hladinu cukru v krvi nebo dokonce cukrovku, může se to projevit sladkou chutí v ústech, která se neustále vrací. V každém případě se vyplatí vlastnímu tělu naslouchat.

Slaná chuť

Slaná chuť poměrně jednoznačně indikuje nedostatek vody v těle. Pokud pijeme méně, než bychom měli, zejména v závislosti na věku, vydávané energii a teplotě okolí, dochází k houstnutí krve a dalších tělních tekutin, včetně slin, které dostávají nepříjemně slanou příchuť.

Obdobný problém mívají i lidé konzumující ve větší míře alkohol. Především víno a pivo totiž na sebe vážou vlhkost a je známé, že v procesu střízlivění se prudce zvyšuje pocit žízně.

Lék je poměrně jednoduchý – pít pravidelně více nejlépe neperlivé vody v průběhu dne a omezit alkohol.

Hořká chuť

Hořká chuť v ústech může mít spojitost s nedostatečnou funkčností jater a poruchou tvorby žluči; postižené mohou být samozřejmě také žlučovody. Tělu hrozí zánět a s ním spojené závažnější zdravotní komplikace.

Mezi doporučené postupy patří zejména

  • vynechání všech těžkých jídel, a to nejen smažených, ale také marinovaných a s vyšším obsahem soli
  • zvýšení příjmu tekutin, zejména neperlivé vody, a
  • v neposlední řadě návštěva lékaře.

Někdy dochází také k případům, kdy střeva pracují pomaleji než obvykle a trávicí procesy tak probíhají v těle déle, než by měly, což může samozřejmě také vést k potížím.

V takovém případě se doporučuje nechat si namíchat směs bylin na čaj, který bude podporovat činnost střev. Člověk s tímto problémem by měl také zvýšit konzumaci čerstvé zeleniny a ovoce, které obsahují vlákninu a další látky nezbytné pro správnou peristaltiku. Pokud konzumujete alkohol ve větším množstvím nebo příliš často, měli byste to omezit, protože játra pak nemohou fungovat tak, jak by měla. S potížemi vám pomůže i odlehčenější strava, kdy omezíte zejména sladká a mastná jídla.

Sladká chuť

Sladkou chuť v ústech jsme již uváděli v úvodu tohoto článku. Neměli byste ji rozhodně podceňovat, protože signalizuje poruchu hladiny cukru v krvi, což může vést až k rozvinutí diabetu.

Neváhejte s návštěvou lékaře, protože v tomto případě je nezbytné co nejdříve začít léčbu specialisty, zejména endokrinologem a diabetologem. Cukrovka je závažné onemocnění, které není dobré podceňovat.

Kyselá chuť

Pokud cítíte v ústech opakovaně kyselou chuť, žaludek vysílá signál, že je překyselený.

Tento problém lze poměrně snadno eliminovat úpravou jídelníčku a jeho odlehčením, zejména vyloučením sladkých a mastných jídel. I v tomto případě se však při přetrvávajících obtížích doporučuje navštívit lékaře, protože příčin kyselé chuti v ústech může být více.

Kovová chuť

Příčinu kovové chuti v ústech nemusíme hledat daleko, obvykle se totiž jedná o problémy samotné ústní dutiny, např. parodontózu. Může se však také jednat o následek užití některých typů léků nebo otravy těžkými kovy.

Pokud nejde o výše zmíněnou otravu, kdy je samozřejmě nezbytné navštívit neodkladně lékaře, může potíže zmírnit propláchnutí úst jedlou sodou.

Chuť sirovodíku

Lidé nesnášejí i mikroskopické stopy sirovodíku ve vzduchu, natož, aby je potěšila sirovodíková chuť v ústech. Pokud se vám stane, že se vám, obvykle v dopoledních hodinách, tato chuť v ústech vrací, může to být signál nedostatečné tvorby tolik potřebných žaludečních šťáv.

Rada, jak tuto chuť eliminovat, vás možná překvapí. Abyste tvorbu šťáv podpořili, je zapotřebí zvýšit konzumaci smažených a pikantních jídel, která aktivují žaludeční šťávy. Jak ale platí u všech potíží, které přetrvávají – neotálejte s návštěvou lékaře, který vám provede potřebná vyšetření a může případně zjistit i jinou příčinu a účinně zasáhnout.