Pro ty, co chtějí přestat kouřit: 8 přírodních způsobů, jak potlačit chuť na cigaretu

0
(0)

Dalibor , 23. 03. 2020

Kouření je vysoce škodlivý zlozvyk, který je zodpovědný za 90% úmrtí na rakovinu plic. Ve světě kouří více než 1,1 miliardy lidí. Časem to zabije až 50% z nich.

Příčinou těchto hrozných následků kouření je vdechování přes 7000 chemických látek nacházejících se v cigaretovém kouři.


 
Jen pro názornost uveďme některé z nich - arsen, oxid uhelnatý (vytlačuje z krve kyslík), butan ze zapalovačů či dokonce i malé částečky skla (přidávané do cigaret, aby zlepšovaly transport nikotinu do mozku).

 

Následky kouření


Vdechování uvedených chemikálií a usazování dehtu v plicích způsobuje onemocnění jako jsou chronická obstrukční plicní nemoc, srdeční infarkty, srdeční selhání, poškozování stěn krevních cév a nakonec i mnohé druhy rakoviny, nejen samotných plic.

Kromě toho, nikotin zvyšuje hladinu stresového hormonu kortizolu a DHEA. Chronicky zvýšená hladina těchto hormonů oslabuje imunitní systém.

V důsledku kouření dochází dále k následujícím zdravotním potížím:

  • nespavost
  • neplodnost
  • hormonální nerovnováha
  • zažívací problémy
  • výkyvy v hladině krevního cukru
  • osteoporóza

Nikotin z tabáku se stává rychle návykový, protože prochází mozkově-cévní bariérou a vyvolává příjemné pocity prostřednictvím vyplavování dopaminu.

Z abstinenčních příznaků se nejčastěji vyskytuje podrážděnost a touha po jídle (proto se při přestavěn s kouřením často tloustne). Návykovost je tak silná, že ji často považují za horší než závislost na tvrdých drogách.

Další negativní důsledky kouření vyplývají z toho, že během něj dochází k odbourávání důležitých látek a vitamínů z těla, jako jsou antioxitanty, vitamín C a E, betakaroten, glutathion, ubiquinol či kyselina alfalipoová.

8 přírodních způsobů, jak potlačit chuť na cigaretu


Naštěstí existuje několik přírodních způsobů, které vám pomohou zbavit se závislosti a chuti na cigaretu.

Jde o následující:

 

1. Užívání hořčíku


Hořčík snižuje závislost na nikotinu tím, že potlačuje NMDA receptory v mozku, které stimulují vylučování dopaminu.


Tento minerál také snižuje efekt nikotinu na uvedené receptory zlepšuje syntézu GABA (neurotransmiterů odpovědných za pocity relaxace).

Jinými slovy, hořčík sníží požitek, který pociťujete z kouření.

2. Hypnoterapie


Hypnóza je změněný stav vědomí, při kterém se obcházejí určité aspekty reality.

V tomto stavu je člověk přístupnější plnit příkazy, které jsou mu dávány zvenčí, například člověkem, který hypnózu provádí.

Tímto způsobem je možné váš mozek přesvědčit, že kouření pro něj vůbec není příjemné a zrychlit tak proces odvykání.

3. Akupunktura


Zjistilo se, že akupunktura pomáhá lidem přestat kouřit.

Zapichování ihližiek na určitá místa v těle, jako jsou ústa, hrudník či dýchací cesty, snižuje touhu po chuti a vůni tabáku.

4. Cvičení


Studie ukázaly, že už 5 minutové cvičení střední intenzity vyvolává krátkodobé snížení chuti na cigaretu.


 
Tato chuť se sice později vrátí, ale dokáže to zažehnat okamžitou potřebu zapálit si. Doporučuje se cvičení kombinovat s ostatními metodami, aby se dosáhlo nejlepší výsledek.

5. Nikotinové náplasti


Mnoho lidí, kteří zkusili nikotinové náplasti, tvrdí, že jsou opravdu užitečné. Ještě efektivnější jsou tehdy, pokud se zkombinují s léky jako vareniklin a bupropion.

Dávkování závisí na počtu denně vykouřených cigaret a frekvenci kouření.

Nejde sice o zcela přírodní způsob, ale považujeme za nutné ho zmínit, protože se zaměřuje na fyzickou stránku závislosti na nikotinu a funguje poměrně dobře.

6. Olfaktorických trénink


Výzkumníci vystavili kuřáky vůni cigaretového kouře a rozbitých vajec, případně porouchaným rybám, během 2. fáze spánku, známé také jako REM spánek. Test trval jeden týden.

Výsledek byl, že účastníci výzkumu během tohoto období kouřili méně.

7. Trénování vnímavosti


Studie ukázaly, že cílené vnímání a prožívání pocitů během těžkých chvil, jako například během abstinenčních příznaků, pomohlo kuřákům snadněji se vzdát kouření.

Nejlepší je tehdy snažit se uklidnit, zhluboka dýchat, případně meditovat a sledovat pocity, které ve vašem těle probíhají a co nejlépe si je uvědomovat.

8. Citron


Mnoho lidí, kterým se podařilo přestat kouřit tvrdí, že v těžkých chvílích jim pomohlo, pokud se zakousli do měsíčku citronu.

Dávejte však pozor, aby vám kyselost citronu nepoškodilo zubní sklovinu.

Alternativou je zředění citronové šťávy ve sklenici vlažné vody a doslazení medem. To také výborně zklidní mysl a zažene nutkání sáhnout po cigaretě.