Příznaky zvýšené hladiny cholesterolu

0
(0)

Dalibor , 19. 10. 2022

Je běžné, že zdraví nohou nevěnujeme téměř žádnou pozornost, pokud nás nezačnou silně bolet.

A je něco velmi specifického, že pokud to zjistíte v nohách, pak pravděpodobně budete muset podstoupit krevní testy.

Vysoký cholesterol

Pokud se vám na nohou objevují bolestivé a svědivé hrboly, můžete mít nebezpečně vysoký cholesterol.
Podobně jako hypertenze je i vysoká hladina cholesterolu závažným zdravotním problémem, který obvykle zůstává nepovšimnut, dokud nedojde k závažné příhodě - například srdečnímu infarktu nebo mozkové mrtvici - nebo se neprojeví při některém z vedlejších lékařských vyšetření. Podle lékařů však mohou být některé příznaky "varovným signálem" pro naplánování krevního testu.

Xantomy

Lidem s vysokou hladinou cholesterolu se mohou na nohou vytvořit bolestivé bulky, které způsobují svědění. Tyto bulky se označují jako xantomy. K tomuto kožnímu onemocnění dochází, když se pod kůží hromadí tuk v podobě "tvrdých, bělavě zbarvených malých bulek". Mohou mít také barvu kůže, trochu růžovější nebo dokonce žlutou. Přítomnost tohoto typu kožních lézí může souviset s abnormálními hladinami lipidů v krvi.

Xantomy mohou být také příznakem jiných závažných onemocnění

Velikost xantomů se obvykle pohybuje od velikosti špendlíkové hlavičky až po velikost hroznového vína. I když jsou nohy jedním z nejčastějších míst, kde se tvoří, mohou se vytvořit také na pažích, hýždích nebo kloubech, zejména na kolenou a loktech. Mohou se objevit i na očních víčkách, v takovém případě se nazývají xantomy.

Ačkoli xantomy samy o sobě nejsou nebezpečné, jejich výskyt obvykle svědčí o závažném zdravotním stavu. Kromě velmi zvýšené hladiny cholesterolu mohou být xantomy také známkou:

  • některé typy rakoviny
  • diabetes
  • zjizvení jater v důsledku ucpání žlučových cest
  • zánět a otok slinivky břišní
  • hypotyreóza

Zdroj: giatros-in.gr