Důležitou částí péče o naše zdraví je, aby všechny toxiny, které vstupují do našeho systému, byly tělem účinně identifikovány a neškodně odvedeny z těla ven. Existuje mnoho systémů, orgánů a žláz, které zajistí, že k tomu dojde. Často se některé z nich bohužel ucpou a hrozí jejich úplný dysfunkce.
Jedním z těchto důležitých systémů, které pomáhají při detoxikaci a je v mnoha ohledech ucpán, je lymfatický systém.
Lymfatický systém je vlastně takový komplexní drenážní nebo „kanalizační“ systém, který tvoří lymfatické uzliny, lymfa, slezina, mandle a brzlík.
Narušení lymfatického systému
Funkce lymfatického systému mohou být narušeny z několika důvodů.
Nejčastěji se jedná nedostatek fyzické aktivity, výživných látek či vysoký příjem zpracovaných potravin.
Příznaky problémů s lymfatickým systémem
Pokud se naruší správná funkce lymfatického systému, projeví se ale obvykle následujícími příznaky:
- kožní problémy
- artritida
- nevysvětlitelná poranění
- nadváha, celulitida
- bolesti hlavy
- chronická únava
- infekce nosních dutin
- poruchy trávení
- bolesti kloubů
- zvětšené mízní uzliny
Protože lymfatický systém nemá vlastní pumpu, potřebuje naše tělo pro rozproudění lymfy fyzický pohyb, dýchání, svalovou činnost či pohyby trávicího systému.
Jak rozproudit ucpanou lymfu
Zde uvádíme 10 způsobů, jak pročistit lymfatický systém a znovu v něm rozproudit uvízlou lymfu.
#1 Cvičení
Pravidelná fyzická aktivita je jedním ze základů zdravého lymfatického systému.
Nejefektivnějším pohybem pro rozhýbání lymfy je skákání na mini trampolíně. Tento pohyb je totiž nejlepší pro stimulaci toku lymfy a detoxikaci ostatních orgánů jako jsou ledviny nebo např. játra.
#2 Alternativní terapie
Velmi účinnou terapií na stimulaci lymfy je lymfodrenážní masáž, která stimuluje její tok a zároveň odvádí nahromaděné tekutiny, čímž účinně tělo detoxikuje.
Další oblíbenou alternativní terapií na podporu lymfatického systému je akupunktura. Tu by však měl vždy provádět zkušený terapeut v oblasti tradiční čínské medicíny.
Neméně vhodnou alternativní metodou je pak například využívání dnes moderní infra sauny, díky které se zpotíte čímž z těla odvedete nežádoucí látky.
#3 Studená a horká sprcha
Může se to zdát trochu sadistické, ale střídání studené a horké sprchy lymfatickému systému velmi prospívá. Teplá voda rozšiřuje cévy i lymfovody a studená voda je zase stahuje a vytváří tak jakousi „pumpu“. Docílí se tím tak lepšího proudění.
#4 Suché kartáčování těla
Před sprchováním si pomocí přírodního kartáče stimulujte suchou pokožku krouživými pohyby (použít můžete případně i ručník). Začněte s nohama a přesuňte se směrem k tělu a postupujte od prstů k hrudi. Budete se tak masírovat stejným směrem jako vaše lymfa, která cirkuluje směrem k srdci.
To stimuluje také lymfatický systém a pomáhá otevřít póry pro snadnější odstranění toxinů (teplá a studená sprcha po suchém setkání by byla ideální).
#5 Pití dostatečného množství čisté vody
Už jste to určitě slyšeli – PIJTE VODU! Musíme však upozornit na to, jakou vodu pijete. Pokud pijete vodu z neověřených zdrojů, může obsahova mnoho jednoduše vstřebatelných toxinů jako jsou např. chlor nebo fluor.
Pijte proto během dne dostatek tekutin, buď přefiltrované pomocí kvalitního filtru nebo balené čisté nesycené vody.
Doporučená denní dávka tekutin
Obecné doporučení říká, že byste měli vypít tolik tekutin, kolik jsou 3 % z vaší váhy. Pokud vážíte například 80 kg, tak byste měli vypít (80/100) * 3 = 2,4 litry vody.
#6 Nenosit těsné oblečení
Je velmi důležité se vyhýbat těsnému oblečení. To může tvořit toxické shluky v různých částech těla a v krajním případě zablokovat správnou cirkulaci lymfy v cévách lymfatického systému.
Kritickým oblečením jsou například podprsenky, mohou být příliš těsné v oblasti axilárních lymfatických uzlin (v oblasti podpaží) nebo kalhotky v oblasti inguinálních lymfatických uzlin (slabiny), kde by toto těsné spodní prádlo mohlo časem způsobit problém.
Občasné nošení není na škodu, ale z dlouhodobého pohledu se podobnému prádlu vyhýbejte.
#7 Dýchat zhluboka
Další metodou, jak „rozpumpovat“ lymfu je hluboké dýchání. Vzhledem k tomu, že naše tělo obsahuje 3x více lymfatické tekutiny než krve je toto cvičení velmi důležité pro to, aby se toxiny dostaly do krve, aby mohly být detoxikovány játry a ledvinami.
Aby se proces usnadnil, musí být nádech i výdech hluboké.
#8 Konzumace potravin, které podporují tok lymfy
Čisté, bohaté na živiny a většinou syrové potraviny jsou prvním krokem k podpoře zdravého toku lymfy. Některé obzvláště čistící potraviny pro lymfatický systém zahrnují:
Tyto druhy potravin vám pomohou zajistit potřebné vitamíny, minerály a enzymy, aby tak efektivněji vyčistily váš lymfatický systém.
#9 Vyhýbat se potravinám, které lymfě škodí
Boj s vyčištěním lymfatického systému nikdy nevyhrajete, pokud jej budete dál průběžně znečišťovat nevhodnou stravou.
Mezi takové potraviny považujeme hlavně sladké, mastné a vysoce zpracované potraviny, které v těle často vyvolávají záněty.
Vyhýbejte a výrazně omezte hlavně:
- cukr
- umělá sladidla
- konvenční mléčné výrobky
- konvenčně zvednuté maso
- sója
- polotovary
- konzervační přísady
- sůl
- pečené dobroty
#10 Konzumovat bylinky podporující lymfatický systém
Byliny jsou skvělé přírodní stimulátory a při vhodném použití mohou být velmi užitečné pro opětovné „nakopnutí“ různých oblastí těla. Váš lymfatický systém se v tom nijak neliší.
Bylinky, které jsou skvělé a je třeba vzít v úvahu pro čaje nebo džusy jsou:
- Echinacea
- Kozinec blanitý
- Vodilka kanadská
- Babtistie barvířská
- Červený jetel
- Líčidlo
- Petržel
- Koriandr setý
Závěr
Stejně jako u většiny chronických stavů je kombinace více přístupů často jediným způsobem, jak správně vyčistit jakýkoliv systém, a platí to i pro ten lymfatický. Ujistěte se, že jste ve všech těchto faktorech provedli mnohem komplexnější očistu a užívejte si lepšího zdraví, které přichází s omlazením zaneseného lymfatického systému.