Zde jsou ukázané příznaky rakoviny štítné žlázy. Pokud některý z nich objevíte, utíkejte k lékaři!

0
(0)

Dalibor , 09. 10. 2020

Rakovina štítné žlázy se nejčastěji objevuje u žen mezi čtyřicátým až padesátým rokem života. U mužů se většinou vyskytne až v pozdějším věku. V posledních letech počet nových případů narůstá. Je to dáno především tím, že v dnešní době se tento druh rakoviny snáze diagnostikuje. Zajímavostí je, že ve většině případů postihuje ženy, odborníci však stále netuší proč. Předpokladem je, že ji způsobují ženské hormony.

Příznaky

U většiny lidí s tímto typem rakoviny se žádné příznaky nevyskytují, bývá tak často odhalena při jiných vyšetřeních. U pokročilého stádia se však můžou objevit tyto příznaky:

  • změna hlasu a chrapot
  • problémy s dýcháním nebo polykáním
  • vykašlávání krve
  • měsíce trvající průjem
  • hrudka ve spodní části krku
  • otok lymfatických uzlin

Oteklé lymfatické uzliny na krku však může způsobit i běžné nachlazení. Za tímto symptomem se tak rakovina štítné žlázy skrývá málokdy. Pokud se však u vás některý z těchto dalších symptomů objeví, zajděte se pro jistotu nechat vyšetřit k lékaři. Je lepší tam jít několikrát zbytečně, než něco zanedbat.

Tři typy

Rakoviny štítné žlázy se vyskytují celkem tři typy. Nejrozšířenější je diferencovaná, ta se objevuje až v 90 % případů. Je to nejmírnější forma, která nepůsobí tak agresivně jako ostatní druhy. Prognóza k vyléčení je velmi dobrá a většina pacientů přežívá.

Dalším typem je medulární rakovina štítné žlázy. Přibližně u 25 %  pacientů je tento typ dědičný.

Nejagresivnějším a nejvzácnějším typem je anaplastická rakovina štítné žlázy. Ta se vyskytuje především u starších osob, převážně mužů. U tohoto druhu dochází k rychlému růstu štítné žlázy, která je na dotek velmi bolestivá. Při této diagnóze, bohužel, až 80 % nemocných zemře.

Léčba

Jelikož existuje velmi široké spektrum rakovin štítné žlázy a každá je jinak agresivní, způsob léčby se pak odvíjí zcela individuálně. U diferencovaného a medulárního karcinomu se chirurgicky odstraní celá štítná žláza nebo alespoň její část. V případě nutnosti se poté přistupuje také k odstranění lymfatických uzlin, nacházejících se v okolí. Dále, po chirurgickém odstranění, je důležité podstoupit hormonální substituční terapii. Takováto léčba je nejúčinnější.

V některých případech, pokud je diferencovaný karcinom malý, se pacienti neléčí, ale jsou pouze pod lékařským dohledem. To znamená, že chodí na pravidelné lékařské prohlídky. Kontroly probíhají pod ultrazvukem. Během prvních dvou roků se karcinom monitoruje v rozmezí čtyř až šesti měsíců. Následně stačí prohlídky po šesti měsících až jednom roce.  

Léčba nejagresivnější formy karcinomu vypadá úplně jinak, vzhledem k jeho agresivitě. Do nedávné doby na něj neexistovala žádná možnost léčby. V současnosti jsou je však možné použít k léčbě chemoterapie. Ty umožní pacientům, s touto vážnou chorobou, prožít v dobré kvalitě, ještě 1-2 roky života.