Příznaky rakoviny, které většina lidí bere na lehkou váhu

0
(0)

Dalibor , 03. 03. 2021

Rakovina je jedno z nejhorších onemocnění naší doby. Nezáleží na tom, jak jste staří nebo jaké národnosti, tato nemoc si nevybírá. Riziko lze poměrně snížit zdravým životním stylem, ani ten nás ale vždy nemusí ochránit. Měli byste proto dávat pozor na příznaky rakoviny, jelikož včasné zahájení léčby je nesmírně důležité.

Pozor na mateřská znaménka a pihy

Existují příznaky, které většina lidí podceňuje. Patří mezi ně třeba mateřská znaménka, která se znenadání objevují na kůži. Může to být důsledek opalování nebo stárnutí, pokud ale rostou nebo krvácí, měli byste navštívit lékaře. Pozor si dejte i na podkožní boule a uzliny. Může se jednat o nahromaděný tuk, pokud ale nezmizí nebo dokonce roste, vyhledejte odborníka.

Vlivem slunečního záření se na pokožce objevují pihy a tečky. Většinou bývají neškodné, pokud ale změní barvu nebo velikost, zpozorněte. Podceňovat byste neměli ani nadýmání. Je normální, pokud se objevuje po těžkém jídle nebo u žen během menstruace, pokud k němu ale není důvod a objevuje se pravidelně, nechte se vyšetřit odborníkem.

Bolest kloubů a zad může značit vážný problém

Bolest kloubů může mít mnoho příčin. Pokud při vstávání cítíte, jak jsou vaše klouby ztuhlé a bolestivé, zkuste s nimi začít hýbat. Pokud bolest neustupuje, může to značit vážnější problémy. Stejné je to i s bolestí zad. Ta může být způsobená nesprávným držením těla nebo dlouhodobým sezením, pokud ale trvá dlouhodobě a není k ní žádná příčina, rozhodně je na čase navštívit lékaře.

Pocení je přirozený proces, kterým se naše tělo ochlazuje v horkém prostředí nebo během nemoci. Pokud vás ale trápí noční pocení, které nemá zjevnou příčinu, může to být známka toho, že je s vaším tělem něco špatně. Ignorovat byste neměli ani náhlé bolesti bez příčiny, ať už se objeví kdekoliv. Vždy je lepší nechat se prohlédnout.

Jste vyčerpaní nebo vás trápí časté nachlazení?

Cítíte se stále vyčerpaní, ačkoliv jste v noci několik hodin tvrdě spali? Pokud únava přetrvává a je neúnosná, zamiřte k lékaři. Tělo k nám může vysílat signál i prostřednictvím jiných nemocí. Pokud v poslední době býváte více nemocní než jindy, trápí vás ucpaný nos, kašel nebo bolest v krku, může to být známkou daleko závažnějších příčin.

Pokud cítíte, že v poslední době chodíte na toaletu častěji než dříve, může to značit závažné vnitřní problémy. Oslabený močový měchýř byste rozhodně neměli přecházet a ignorovat. Možná jste v poslední době také začali chrápat, lapat po dechu při chůzi do schodů nebo mít problémy s dušností. Bohužel i takto nenápadné obtíže mohou být příznakem rakoviny.

Krev v moči i problém s polykáním jsou velmi závažné

Krev v moči se nejčastěji objevuje při infekci močových cest, ale může to být i příznak jiného závažného onemocnění. Tak jako tak byste návštěvu lékaře neměli odkládat. Nadprodukce žaludeční kyseliny může mít z dlouhodobého hlediska vliv na jícen a sliznici hrdla. Je dobré odstranit příčinu dřív, než se rozvine v závažnější problém.

Problém s polykáním je vážným symptomem, který může značit rakovinu jícnu nebo žaludku. Pokud se u vás objeví, rozhodně vyrazte k lékaři. Také kašel, pokud je dlouhodobý, může být příčinou. Je známkou toho, že se tělo chce něčeho uvnitř zbavit. Občas prozkoumejte i svoji pokožku z hlediska barvy. Věnujte pozornost vzniku skvrn a výrůstkům.

Nevysvětlitelné modřiny či střevní potíže

Modřiny vznikají následkem pádu nebo otlačení. Pokud se ale objevují bez příčiny, může to být oprávněný důvod k obavám. Mezi typické příznaky rakoviny prsu patří krvácení bradavek. Objevit se ale může i u mužů. Hlídejte i svou váhu. Pokud se nezměnila vaše chuť k jídlu a přesto hubnete, vaše tělo spotřebovává více energie, než by mělo. Možná právě proto, že bojuje s nemocí.

Nepodceňujte ani střevní obtíže jako je průjem či zácpa nebo nepravidelná stolice. Někdy se objevuje také pálení žáhy a bolest břicha, které byste bez ohledu na příčinu neměli podceňovat. Všímejte si také změn na jazyku. Pokud se na něm objeví skvrny nebo se změní barva, ačkoliv nekouříte, měli byste se nechat vyšetřit.

👍 Tento návod je užitečný