Příznaky nedostatku hořčíku v těle. Výkyvy nálad vám mohou napovědět

0
(0)

Jan , 14. 08. 2020

Do postele chodíte včas, dopřáváte si pravidelný spánek dlouhý minimálně 7 – 8 hodin, nepijete před spaním kávu ani se netláskáte sladkostmi, ale přesto se probouzíte bez energie a unavení? K tomu se občas objeví úzkost, neopodstatněná podrážděnost a vy už prostě nevítte, co byste mohli dělat špatně? Možná pro vás máme vysvětlení – trpíte nedostatkem hořčíku, který je zodpovědný za správnou funkci důležitých procesů v našem těle. Pokud u sebe pozorujete následující příznaky, je dost možné, že právě vy trpíte nedostatkem hořčíku.

Úzkost

Hořčík reguluje hladinu stresových hormonů – adrenalinu a kortizolu, které nám pomáhají vyrovnat se s různými situacemi, v nichž se neocitáme každý den a nejsou zrovna příjemné. Pokud trpíte úzkostí po delší dobu, znamená to, že hořčík z vašich buněk uniká do krve.

Deprese

Deprese a úzkost jdou zpravidla ruku v ruce. Jak se cítíme, závisí nejen na tom, v jaké životní fázi se zrovna nacházíme, ale také na serotoninu, za jehož hladinu je zodpovědný právě hořčík. Když je tedy v našem těle hořčíku nedostatek, automaticky se cítíme stále více v depresi.

Premenstruační syndrom

Každá žena ví, co znamená premenstruační syndrom (PMS), ale ne každý ví, že jeho intenzita stojí za hladinou hořčíku v našem těle. Pokud se budete starat o řádné doplňování hořčíku do svého organismu, umožní vám to relaxovat a předcházet bolestivým křečím břicha během období premenstruačního syndromu a samotné menstruace.

Cukrovka

Hořčík je skvělým minerálem pro regulaci hladiny inzulínu. V tomto případě ale doporučujeme zeptat se svého lékaře, než si jej sami naordinujete.

Astma

Nedostatek hořčíku může zhoršit příznaky astmatu a některých alergií – zvyšuje bronchospasmus neboli zúžení průdušek.

Zubní kazy

Jakmile naše tělo začne postrádat hořčík, je snadné pro zubní kazy napadnout náš chrup. Nedostatek hořčíku totiž narušuje rovnováhu fosforu a vápníku ve slinách.

Trombóza

Nedostatek hořčíku může způsobit vznik krevních sraženin v našich žilách a zapříčinit rozvoj trombózy.

Nejlepší zdroje horčíku

Když víme, jak se naše tělo chová při nedostatku hořčíku, bylo by dobré si říct, kde vůbec hořčík najdeme a jak jej můžeme do našeho těla dostat. Jedním z řešení mohou být samozřejmě doplňky stravy, chcete-li se ale vyhnout pilulkám a hledáte přírodní zdroje, zaměřte se na:

  • kakao
  • celozrnné výrobky
  • brambory
  • špenát
  • ryby
  • ořechy – mandle, piniová semínka, kešu
  • ovoce – datle, sušené meruňky, banány, pomeranče
  • zeleninu a luštěniny – artyčoky, vařená čočka, hrách
  • mrkvovou, grapefruitovou nebo pomerančovou šťávu

Rozhodně se vyhněte bílému pečivu, uzeninám a alkoholu. Doporučená denní dávka hořčíku je 300 mg na osobu. Toto dávkování je ale jen orientační, protože množství hořčíku závisí na věku, těhotenství nebo kojení či na onemocnění srdce, tělesné hmotnosti nebo různých alergiích.