Příznaky mozkové mrtvice: mohou být velice nenápadné, ale stojí za to si jich všimnout.

0
(0)

Tomáš , 21. 09. 2021

Mozková mrtvice je zákeřná nemoc, která může podle některých udeřit zcela bez varování. Ve většině případů se ale mrtvice projevuje předem, i když pravdou je, že některé projevy mohou být velmi nenápadné. Někdy před příchodem „hlavní“ mrtvice přichází několik mrtvicí menších, které na nás nemusí být příliš znát. Nebo její příznaky připisujete jinému stavu. To nepříjemné na této nemoci je také to, že postihuje lidi jakéhokoli věku.

Rozmazané vidění

Nástup mrtvice se může projevit problémy se zrakem. Typické je rozmazané vidění nebo dokonce krátkodobá ztráta zraku. Postihnout může jedno nebo i obě oči. S tímto příznakem se setkalo asi 44 % lidí, kteří prodělali mrtvici, takže rozhodně stojí za povšimnutí.

Náhlá bolest hlavy

Bolest hlavy a k tomu i závratě jsou příznakem nástupu mozkové mrtvice zejména u žen mladších 45 let. Pokud tento stav zažíváte, je na místě navštívit svého lékaře. Ten může přijít s vhodným způsobem léčby, kdy se může podařit předejít mrtvici.

Problémy s porozuměním

Mluvíte s druhým člověkem a najednou máte pocit, že tomu, co říká, vůbec nerozumíte. To vede ke zmatku. Je to také velmi dobrý příznak toho, jak poznat, že druhá osoba je ohrožena mrtvicí.

Ztráta rovnováhy

Dalším příznakem může být ztráta rovnováhy, která může způsobit potíže s chůzí. Náhlý pocit slabosti a letargie v horních a dolních končetinách může být možnou známkou mrtvice. To může vést k paralýze nebo kolapsu. Je dobré se s těmito stavy svěřit lékaři, popřípadě osobě, která se nachází ve vaší blízkosti.

Ochrnutí

Také ochrnutí je zcela běžným příznakem mrtvice. Tento stav vyžaduje lékařskou pomoc – okamžitě zavolejte záchrannou službu. To, že jste postiženi tímto druhem paralýzy, lze poznat tak, že rozpažíte doširoka, dlaněmi nahoru a držte je tam 10 sekund. Pokud jednu z paží neudržíte v této poloze, pravděpodobně jsou vaše svaly příliš slabé.

Bolest na jedné straně obličeje

Tato bolest na jedné straně obličeje nebo náhlá bolest v končetinách může být příznakem nadcházející mrtvice. Je dobré co nejdříve kontaktovat lékařskou pomoc.

Paralýza obličeje

Toto je jeden z nejčastějších příznaků mrtvice a obvykle je paralyzována jedna strana obličeje.

Únava

Studie ukázaly, že ženy na rozdíl od mužů často pociťují příznaky jako únava, zmatenost a dezorientace. To vše jsou jasné známky mrtvice.