Příznaky a symptomy leukémie, které potřebuje vědět každá žena

0
(0)

Dalibor , 19. 02. 2020

Rakovina není nikdy příjemné onemocnění. Avšak ignorování jejích možných příznaků a doufání, že snad je to něco jiného, ​​může situaci výrazně zhoršit.

Bohužel, mnoho žen ignoruje prvotní příznaky hlavně leukémie, což se může později velmi vymstít.


Tak jako při každé rakovině, i při leukémii platí, že její včasné odhalení a léčba výrazně ovlivní schopnost těla s ní úspěšně zabojovat a zvýší tak šance na přežití.

 

Příznaky leukémie se snadno přehlíženy


Po tom, co se v kostní dřeni rozmnoží abnormální buňky, tělo přestane produkovat normální krevní buňky. Takový nedostatek zdravých krevních buněk následně vyvolá různé tělesné příznaky.

Problémem je, že příznaky leukémie si nejen ženy, ale i muži často zaměňují za jiné onemocnění.

Dokonce, některé druhy leukémie, jako například chronická lymfocystová leukémie se nemusí projevit vůbec! Lékaři ji odhalí pouze při náhodných krevních testech, kdy se ukáže špatný krevní obraz.

Na druhé straně, příznaky akutní lymfocytární nebo akutní myelogenní leukémii jsou příznaky velmi podobnými běžné chřipce, proto si ji s ní lidé pletou.

Horečka či únava se snadno odbijí tvrzením, že jde o propracovanost, následek nedostatku spánku či nachlazení.

Leukémie se často považuje za onemocnění, které postihuje děti, ale ve skutečnosti postihuje mnohem více dospělých ať dětských pacientů. Ženy ji navíc snadněji prohlédnou než muži a vymluvit se na rychlý životní styl či množství odpovědností, které ženy obvykle mají.

Příznaky a symptomy leukémie


Jako výmluva u žen nejednou slouží i svalení viny za zhoršený zdravotní stav na hormonální změny či menstruační cyklus.

Proto, pokud se u vás vyskytnou následující příznaky, neignorujte je a věnujte jim náležitou pozornost.

1. Horečky
Jak uvádí Americká nadace pro rakovinu, horečka bývá nejčastější příznak leukémie, který nesmíte ignorovat.

Jelikož leukémie ovlivňuje váš imunitní systém, může vás udělat náchylnějšími na různé infekce. Jak se vaše tělo neúspěšně snaží bojovat s infekcí, výsledkem je horečka, která je obvykle prvním příznakem nastupující leukémie.

Proto ji pro jistotu neignorujte, a to zejména tehdy, pokud máte zvýšený náběh na toto onemocnění nebo pokud se současně vyskytují další příznaky.


2. Únava, slabost, pocit jako byste lapali po dechu


Uvedené příznaky jsou něčím, co občas zažívá každý z nás, hlavně po náročném dni.

Bohužel, únava může někdy signalizovat přítomnost druhu rakoviny, jakou je právě leukémie. Obvykle jde o následující projevy únavy:

  • všeobecná slabost
  • závratě nebo točení hlavy
  • dušnost
  • bušení srdce

3. Bledá pokožka a anémie


Anémie způsobená nedostatkem železa zvykne ovlivňovat častěji ženy než muže.

Mnohé ženy si pak myslí, že jejich anémie je zapříčiněna nedostatkem uvedeného minerálu. Problém je, že anémie může být i následkem leukémie.

Jak jsme již uvedli dříve, při leukémii abnormální buňky vytlačují v kostní dřeni buňky zdravé, včetně červených krvinek. S jejich nižším počtem začnete později pociťovat příznaky anémie kvůli nedostatečnému okysličení těla.

Uvedené příznaky zahrnují únavu, bolesti hlavy, zimnice a dušnost.

4. Noční pocení


Nadměrné pocení a zvláště v noci může mít množství různých příčin - od žaludečního refluxu, spánkové apnoe, přes menopauzu až po nízkou hladinu krevního cukru.

Jde však také o časný příznak příchozí leukémie. Jak ale uvádí Britský národní servis zdraví, noční pocení vyvolané leukémií budou často doprovázet další příznaky.

Proto se při výskytu nočního pocení zaměřte i na tyto ostatní příznaky, abyste leukémii jako příčinu ať už potvrdily nebo vyloučily.

5. Krvácení uprostřed menstruačního cyklu nebo příliš silná menstruace


Při leukémii můžete zpozorovat, že krvácíte i mezi běžnými menstruačními cykly. Jde však o více než o jemné zašpinění, které se vám již mohlo přihodit v minulosti.


Některé ženy s leukémií také zažívají silné krvácení během řádné menstruace.

6. Modřiny, petechie (tečky na pokožce), krvácení z dásní a nosu


Když se vám velmi snadno tvoří na těle modřiny, uvědomte si, že se může jednat o příznak leukémie.

Podobně, krvácející dásně nebo časté krvácení z nosu jsou jejími dalšími varovnými signály.

U některých lidí se také vytvoří na pokožce drobné ploché červené tečky, které se nazývají petechie. Jde o následek krvácení pod kůží.

7. Oteklé lymfatické uzliny a slezina


Oteklé nebo zvětšené lymfatické uzliny jsou dalším příznakem leukémie. Můžete si také všimnout otoky pod pažemi nebo na krku.

Některé ženy se zvětšenou slezinou pociťují nepohodlí nebo dokonce bolest v oblasti břicha pod žebry na levé straně.

8. Časté infekce


Vaše krev je základem vašeho imunitního systému. Leukémie bohužel vnáší chaos do její rovnováhy, protože narušuje funkce bílých krvinek bojujících s infekcemi.

Bez adekvátního obranného mechanismu bude vaše tělo náchylné na různé druhy infekcí. To je také důvodem, proč lidé s leukémií bývají často nemocní nebo snadněji se nakazí bacily.

Také, když už dojde k infekci, tak bývá intenzivnější a mnohem déle trvá, než se vyléčí.

9. Hubnutí


Hubnutí je věc, kterou většina žen přivítá. Avšak nevysvětlitelné zhubnutí není vůbec dobrým signálem a může být příznakem vážnější nemoci, včetně leukémie a jiných druhů rakoviny.

K hubnutí při leukémii dochází proto, že tělo tehdy spotřebovává mnoho energie a tak musí sáhnout do svých rezerv, aby zvládlo zvýšené nároky.

Proto i při stejné stravě a fyzické aktivitě může najednou docházet ke ztrátě tělesné váhy.

Tento efekt je ještě větší, pokud zároveň máte zvětšenou slezinu, která vám tlačí na žaludek a to vyvolává falešný pocit plnosti.

👍 Tento návod je užitečný