Moje žena nikdy nekoupila hranolky v supermarketu, ale její domácí chutnají nejlíp.

0
(0)

Dalibor , 16. 11. 2020

Užijte si skvělou chuť hranolek bez výčitek. Připravit křupavé a chutné hranolky jde i bez oleje. Brambory jsou nutričně bohaté. Jsou oblíbenou potravinou v kuchyních po celém světě. Povzbuzují chuť k jídlu a jsou základní ingrediencí mnoha skvělých pokrmů. V našem článku vám prozradíme, jak si připravit zdravější variantu oblíbených hranolek.

Odkud se vzaly brambory

Tato hlíza pochází z Jižní Ameriky. V současnosti se ale pěstuje po celém světě. V kuchyni je lze připravit hned několika způsoby. Brambory mohou být vařené, smažené i pečené. Nejoblíbenější a také nejchutnější je příprava smažením v oleji. Smažené hranolky jsou součástí jídelníčků fast foodů i restaurací.

Smažení ale není zdravý způsob přípravy

Smažené bramborové lupínky nebo hranolky není vůbec snadné přestat jíst. Jednou začnete a neskončíte, dokud nejsou všechny pryč. Brambůrky a hranolky jsou prostě návykové. Olej na smažení ale není vůbec zdravý. Pokud si smažené lupínky a brambůrky dopřáváte pravidelně, zaděláváte si na zdravotní potíže!

Jak si dopřát hranolky bez výčitek svědomí?

Nemusíte se jich vzdát úplně. Stačí, když si je připravíte zdravěji bez použití másla, sádla nebo oleje. Zdravé navíc nemusí znamenat méně chutné. Máme pro vás skvělý, jednoduchý recept, jak na to. Hranolky si můžete upéct i v troubě!

Budete potřebovat:

  • 2 bílky
  • 5 – 7 brambor
  • Sůl podle chuti
  • Kurkuma podle chuti
  • Černý pepř

Předehřejte troubu na 200 – 220 °C. Brambory oloupejte (slupku můžete i nechat, ale musíte ji dobře vyčistit). Nakrájejte brambory na hranolky (1 – 1,5 cm široké). Z bílků vyšlehejte tuhý sníh. Přidejte koření a dobře promíchejte. Vložte hranolky do misky s bílkem a promíchejte. Dejte do trouby na 35 – 40 minut a upečte dozlatova.