Připravte si nakládaný květák nakyselo jako zeleninovou bombu na zimu.

0
(0)

Tomáš , 12. 07. 2021

Máte rádi květák? Je velmi zdraví, obsahuje jen málo kalorií a dá se připravit na mnoho způsobů. Kyselý květák zavařený ve sklenicích vám vydrží po celý rok, můžete si s ním zpestřit každodenní i slavnostní tabuli a zejména v zimě vám doplní potřebné vitamíny. Vyzkoušejte ho také. Potřebovat budete:

  • 4 kg květáku
  • 2 větší kusy mrkve
  • Celý pepř
  • Celerovou nať
  • Česnek
  • Pálivé chilli papričky

Jak na to?

Zároveň si připravte sůl, cukr a ocet na marinádu. Nejprve květák nakrájejte na růžičky. Kousky by měly být přibližně stejně velké. Mrkve nakrájejte na kolečka, papriky na proužky nebo na menší kousky. Pak začněte plnit sklenice. Na dno dejte pár stroužků česneku a pálivou papričku. Přidejte několik kuliček pepře.

Pak do sklenice přidejte jednu celou snítku celerové natě. Pak už můžete začít přidávat květák spolu s mrkví a paprikou. Zelenina by měla být rovnoměrně rozmístěná. Když máte vše připraveno, uvařte si lák. Do velkého hrnce napusťte vodu, ohřejte ji a rozmíchejte v ní cukr, sůl a ocet podle chuti. Pokud máte rádi kyselejší lák, klidně přidejte víc octa.

Sklenice zavařte klasickým způsobem

Hotový lák nalijte do sklenic. Předepsané množství by vám mělo vystačit asi na osm velkých zavařovacích sklenic. Naplněné sklenice uzavřete víčkem a zavařte v zavařovacím hrnci jako obvykle. Poté se ujistěte, že víčka na sklenicích dobře drží, a zabalte je do silnější deky. Nechte je takto alespoň dvacet čtyři hodin, poté skladujte na tmavém a chladnějším místě.

Květák je bohatý na vitamín C a K, kyselinu listovou a také draslík, vápník a hořčík. Na rozdíl od ostatní košťálové zeleniny nezpůsobuje zažívací potíže – díky vysokému obsahu kyseliny jablečné a citronové je mnohem stravitelnější. Snižuje riziko některých druhů rakoviny a je velmi účinný proti bakteriím. Jeho variabilita v kuchyni je přímo pověstná. Dá se smažit, vařit, dusit, gratinovat i zavářet.