Recept na lahodný okurkový salát, který vás potěší hlavně v letních dnech při grilování.

0
(0)

Dalibor , 26. 08. 2020

Na nakládání okurek, salátů a dalších pokrmů existuje nespočet receptů, které si můžete doma snadno připravit. S tím následujícím si můžete připravit letní okurky na zimu a užívat si je i mimo sezónu. Garantujeme, že si pochutnáte. A nejlepší na tom je, že na něj nepotřebujete žádnou vodu a dochutíte si ho čistě podle své vlastní chutě.

Co budete potřebovat?

V první řadě se podíváme na dochucení tohoto jedinečného salátu. K dochucení budete potřebovat 7 dkg soli, jedno kilo cukru, 3 dl octa s 20% kyselostí, jedna čajová lžička benzoátu sodného, jedna čajová lžička bílého vína. Záleží samozřejmě na vás, jestli chcete mít směs víc sladkou, nebo kyselou. Pro děti bude určitě vhodnější sladší varianta. Základních druhů zeleniny, které budete potřebovat na samotnou přípravu, je celkem pět. Nejde o nic finančně náročného, ale budete potřebovat poměrně velké množství. Připravte si:

  • 2 kg okurek,
  • 2 kg zelí,
  • 1 kg cibule,
  • 1 kg papriky,
  • půl kila mrkve.

Pracovní postup

Veškerou zeleninu nasekejte na velikost, která vám bude vyhovovat. Poté vše smíchejte dohromady a posypte kořením v jednotlivých vrstvách. Prvních 24 hodin bude salát vyžadovat trochu vaší pozornosti. Během nich je totiž zapotřebí směs několikrát otočit, aby se všechny chutě dobře uvolnily a spojily. Až to bude hotové, můžete salátem naplnit sterilní sklenice a dobře je uzavřít. Tak vám vydrží po dlouhou dobu a budete si moci jejich chutě užívat hodně dlouho!

Na co dalšího použít salátovou okurku

Klasickou letní okurku si můžete samozřejmě jen nakrájet na kolečka a dát ji prakticky k čemukoli, včetně namazaného chleba. Podívejme se ale na pokrmy, ke kterým se skutečně skvěle hodí a můžete ji tam nejen začlenit, ale také dobře a zcela zpracovat. Máte-li rádi limonády, připravte si osvěžující okurkovou limonádu s limetou. Možná by vás tato kombinace ani nenapadla. Věřte, že jde o vynikající a osvěžující nápoj.

Stejně tak si ale můžete připravit kuře ve sladkokyselé omáčce s fenyklovo-okurkovým salátem, melounový salát se sýrem a okurkou, studenou okurkovou polévku s nivou a kozím sýrem, krůtí placičky s okurkovou salsou a mnoho dalšího. Jak vidíte, skvěle se hodí k ovoci, sýrům, masu i další zelenině. Je proto velmi jednoduché je zařadit do jídelníčku, a pokud ji pěstujete doma, máte mnoho úžasných příležitostí, jak si spotřebovat.

 

👍 Tento návod je užitečný