Každý rok moje babička zavařuje několik sklenic malinové marmelády s tejnou ingrediencí. Toto je její recept.

0
(0)

Tomáš , 14. 07. 2021

Máte doma malé děti nebo jste milovníci sladkých snídaní a svačin? Vybrat si můžete mezi spoustou druhů sladkých marmelád, které jsou vyrobené z různého ovoce. Co takhle si jeden džem vyrobit doma podle našeho receptu? Určitě nebudete litovat a už nikdy si nebudete chtít kupovat marmeládu z obchodu.

Budete potřebovat nejen ovoce, ale také alkohol

Na dnešní recept na džem si připravte:

  • 1 kg malin
  • 2 banány
  • 800 g cukru
  • 10 g vanilkového cukru
  • 30 ml koňaku

Maliny umyjte, rozmixujte v mixéru, přidejte nakrájený banán na plátku, cukr a znovu mixujte. Dejte na sporák a vařte asi 5 minut, ale až poté, co začnou maliny bublat. Stále míchejte, aby se nevytvořily hrudky. Nakonec dejte vanilkový cukr a koňak. Hotový džem dejte do sterilizovaných nádob a přikryjte víčky. A máte hotovo!

K čemu můžete používat marmeládu?

Pokud si uděláte domácí džem, zaručeně víte, co jste do něj dali a nemusíte se bát umělých sladidel a dalších překvapení, která se do marmelád používají. Navíc si můžete udělat slušnou zásobu na celou zimu, nebo podarovat své přátelé. Nejvíce se marmeláda používá v kombinaci s krajícem chleba a máslem, ale využijete ji také na sladké palačinky. Děti milují placky pomazané sladkým ovocem a posypané kakaem, skořicí nebo cukrem.

Marmeládou nejčastěji spojujeme linecké cukroví nebo další pochoutky. Hodí se na upečený perník, stejně jako například nutella. Výjimečně bude domácí džem chutnat na domácích lívancích. Marmeládu si můžete udělat z ovoce, jaké máte rádi, ale existují také druhy, které patří mezi exotičtější. Výjimkou tak není například džem z angreštu nebo jiného zahradního ovoce. Lidé mají různé způsoby vaření a dělání džemu. Někdy stačí, když džem uvaříte a nalijete do sklenic, někdo sklenice ještě zavaří a následně uloží na chladné místo. Sklenice s hotovým džemem si vždy pečlivě popište, ať víte, v jakém roce a z čeho jste je vyráběli.