Pozor na hroznové víno u malých dětí. Tato matka po špatné zkušenosti radí všem rodičům.

0
(0)

Dalibor , 12. 09. 2020

Bobule jsou výborným zdrojem různých vitamínů, minerálů a antioxidantů. Bobulovité ovoce se mezi sebou liší strukturou, velikostí ale i dalšími aspekty. Většina bobulí je drobná a měkká a často je jíme bez rozmyslu nebo větší pozornosti jako výborné zobání během odpočinkových aktivit. Pokud ovšem konzumujete větší bobule, jako jsou například hroznové víno nebo angrešt, měli byste asi znát rizika, která jsou s tímto ovocem spojena. Své o tom ví i Laura Lou, která varuje především matky malých dětí, aby se vyhnuly hroznému zážitku, který potkal ji.

Udušení hroznovým vínem

Čtyřletá dcera Laury Lou – Olivie – ten den jedla hroznové víno, aniž by jej žvýkala. Přestože matka předtím o případech, kdy se dítě udusilo hroznem, slyšela, chlácholila se myšlenkou, že se vždy jednalo o děti velmi malé, čtyřletá holčička tak byla podle jejího mínění mimo nebezpečí. Jeden z hroznů ale Olivii uvízl v krku tak, že se nemohla nadechnout. Laura Lou byla naštěstí v té době s dcerou, problém ihned zpozorovala a snažila se dítěti pomoci. Její rty již začaly modrat. Hrozen se po několika pokus podařilo z krku dostat aplikací Heimlichova hmatu, takže děvčátko se mohlo opět spokojeně nadechnout. Obě pak byly ještě nějakou dobu v šoku.

Jak předejít riziku udušení bobulovitým ovocem

Nejen hroznové víno, ale i další bobule většího průměru, tvrdší dužiny a s hladkým povrchem mohou být zejména pro menší děti nebezpečné. Pokud se chystáte jim je servírovat, je ideální je aspoň rozkrojit napůl, jelikož tak přestanou být alespoň na jedné straně kluzké a snáze tak projdou zažívacím traktem. A rozhodně mějte v případě konzumace těchto plodů dítě vždy pod dozorem. Kdyby Olivie hrozny jedla o samotě, příběhu Laury Lou mohl skončit tragicky. I větší dítě, nebo dokonce dospělý mohou při rychlé konzumaci hladkých bobulí nesprávně polknout a kulička se snadno dostane, kam nemá.