Přemýšlíte o tom, jak nejlépe uchovávat česnek, aby vám vydržel po celý rok? Poradíme vám

0
(0)

Dalibor , 14. 10. 2020

Česnek je v naší a nejen naší kuchyni velice oblíbený a přidává se pro zvýraznění chuti do řady pokrmů. Česnek například

  • dodá pikantnost téměř jakékoliv polévce
  • je neodmyslitelnou ingrediencí při přípravě bramboráků
  • je základní surovinou vynikající a oblíbené pomazánky se sýrovým základem, a
  • slouží rovněž k ochucení různých druhů masa.

Jsme zkrátka zvyklí mít ho v kuchyni vždy po ruce. Někdy se však stane, že máte možnost získat větší množství česneku, avšak chybí vám zkušenosti s jeho správným uchováváním. Pokud uděláte vše správně, česnek vám opravdu dlouho vydrží i v domácích podmínkách, ale pokud se dopustíte chyby, česnek vyklíčí nebo začne podléhat nechtěným hnilobným procesům.

Pokud jde o klíčení, pravda je taková, že pro správné uchování česneku byste nikdy neměli volit hlavičky, které již klíčí. Takový česnek totiž svou vnitřní sílu napřel do klíčku a brzy ztratí své výživové hodnoty. Navíc by i rychleji podléhal zkáze.

Pro skladování použijte jen ty hlavičky, které neklíčí, jsou kompaktní, nepoškozené, bez tmavších skvrn a případných prohlubní.

Tradiční způsob uchovávání česneku

Tento způsob jste možná zaregistrovali ve starších filmech z venkova nebo při návštěvě skanzenu. Hlavy česneku se svazovaly k sobě a vytvářely copy, které se obvykle zavěšovaly na stinném, chladnějším místě. Takto uložený česnek vydržel řadu měsíců. Tato metoda ovšem není vhodná pro každého, zejména ne pro ty, kteří bydlí v bytě.

Sůl jako univerzální konzervační prostředek

Pro uskladnění česneku můžete využít jedinečné vlastnosti kuchyňské soli, která nepřipustí, aby v ní uložený česnek zvlhnul a vyklíčil, a tak prodlouží jeho trvanlivost.

Připravte si vhodnou větší skleněnou nádobu nebo krabici, dolů nasypejte sůl a do solné vrstvy uložte hlavičky česneku tak, aby byly obráceny kořínky nahoru a navzájem se nedotýkaly. Poté podle množství česneku dále vrstvěte sůl a česnek.

Kromě soli můžete použít i jiný podklad, který je schopen odsávat přebytečnou vlhkost, například mouku nebo dřevěné piliny.

Sežehnutí kořínků

Pokud máte k dispozici čerstvý česnek, mívá kořínky, které vyrůstají ze středu spodní části hlavy. Tyto kořínky se doporučuje sežehnout například pomocí zapalovače nebo sirek.