Přelomový zlom ve stomatologii: Implantáty z kmenových buněk dokážou za 2 měsíce zajistit růst nových zubů

0
(0)

Dalibor , 10. 02. 2020

Řeč je o implantátech z kmenových buněk. Vědci zjistili, jak pomocí těchto implantátů regenerovat dřeň, kořen zubu, ale i alveolární kost. V blízké budoucnosti budou z kmenových buněk dát vypěstovat části zubů.

Už déle víme, že somatické buňky se nacházejí v různých tkáních lidských zubů. Negativní je však to, že žádný z typů somatických buněk není vhodný na vypěstování celého zubu. Kmenové buňky dřeně, jsou však alespoň na něco užitečného, ​​a tedy minimálně na regeneraci nervových buněk a opravu sítnice. 

Každopádně, fungování pěstování celých zubů bude probíhat tak, že namísto vrtání během výměny plomby, se vyplní jen praskliny vlastními kmenovými buňkami. A pozitivní efekt bude zaručen. Zub bude pevný, bez jakéhokoli namáhání či znecitlivění

Jak víme, že to bude fungovat? 

Už prošel nějaký čas od toho, jak to vědci vyzkoušeli na zubech zvířat. A samozřejmě vše dopadlo úspěšně, ai proto se tato formulka bude dát aplikovat brzy na lidských zubech. 

Už se našly nějací pacienti, kteří jsou ochotni tuto proceduru vyzkoušet a už dříve vyplnili papíry pro podstoupení. Tak uvidíme, jak to dopadne v nejbližších měsících. Zuby se dokáží rychle zotavit, a růst bývá poměrně přirozený oproti formě plombování nebo implantací. 

Dokonce je tato procedura i levnější než forma umělého chrupu nebo dokonce i časté návštěvy zubaře. Poprvé se vědecké výzkumy stanou i nápomocnými a jejich aplikace přijde brzy do běžného využití. My jsme jen rádi.