Představíme vám těsto na koláče, které jste doposud neznali, ale nyní si ho zamilujete.

0
(0)

Dalibor , 15. 11. 2020

Udělat dobrý koláč, který bude chutnat nejen vám, ale také vaší rodině a přátelům, není zase tak jednoduché, jak to může vypadat. Podmínkou je několik faktorů, díky kterým pak bude těsto nadýchané a můžete ho poté využít na různé koláče a buchty.

Správné těsto je základem dobrého koláče

Do základních ingrediencí na toto těsto patří:

  • 1 kg mouky
  • 1 vejce
  • Špetka soli
  • 0,5 litru vlažné vody

Výroba těsta není nic složitého, je ale nutné postup dodržet, aby bylo těsto takové, jaké má být. Nejdříve mouku nechte stát při pokojové teplotě a poté prosyjte do hlubší misky. V mouce udělejte důlek a přidejte vejce, které jste předtím rozšlehali.

Rukou nalijte trochu vodu a stále hněťte těsto, mějte ale po ruce také mouku, kdyby bylo potřeba ji doplnit do těsta. Z tohoto množství uděláte velký koláč nebo několik menších. Těsto hlídejte, nikdy by nemělo být příliš tvrdé.

Těsto z mísy poté vyndejte a promíchejte na pracovním stole. Přidáváním mouky vznikne těsto, které se nelepí a tím je dokončené. Rozdělte si těsto rovnoměrně na tři stejné části. Každou zvlášť znovu prohněťte a nechte odstát 10 mnut, poté znovu promíchejte.

Důležitá je mastnota, abyste zabránili popraskání

Těsto by mělo asi hodinu zůstat stát při pokojové teplotě. Na sporáku do pánve nalijte olej a dbejte na to, aby měl maximální teplotu kolem 30 stupňů. Je důležité si po každém protahování těsta naolejovat ruce teplých olejem, protože jinak může dojít k popraskání těsta, které by postupně mělo být velmi tenké. Těsto pak můžete využít jakýmkoliv způsobem.

Můžete vytvořit třeba šneky tím, že těsto vyválíte na tenké pruhy, které smotáte. Posypat můžete cukrem, oříšky nebo ozdobit jinými dobrotami. Vytvořit můžete také klasický koláč na celém plechu, kam vložíte různé druhy ovoce, poté ho můžete posypat drobenkou a dát zapéct. Záleží na vašich možnostech, vždy používejte nejlépe čerstvé ovoce. Při pečení také dejte na svoje zkušenosti s troubou, protože každá může péct jiným způsobem a je potřeba si těsto při pečení hlídat například zapíchnutím špejle do těsta.