Před koronaviry nás může ochránit nejen prevence, ale hlavně silná vlastní imunita! 7 tipů, co by měl dělat každý!

0
(0)

Dalibor , 17. 03. 2020

Imunitní systém je neuvěřitelné variabilní a zároveň křehký regulační systém lidského organismu.

 

Jeho sílu ovlivňuje celá řada faktorů. Které to jsou a jak imunitního systému podpory?

 

Obranyschopnost našeho organismu je tvořen vnější bariérou (kůži) i vnitřním systémem (imunitní systém), podílí se na ní takové sliznice a nejrůznější bakterie (komensální). Celý systém je velmi sofistikovaný a provázaný. Kůže je třeba pro fungování imunitního systému naprosto Nezbytná a Potíže při Jejím Poškození se MOHOU Projevy mj. Různí zdánlivě nesouvisejícími nemocemi.

Proč? Protože se imunitní systém vyčerpá v Mist rozsáhlých odřenin či popálenin a je tak oslabena. Často je takový jev videa například u sportovců, který po zranění marodit i s jinými nemocemi.

Imunitní systém


Ve zkratce se o něm dá říct, že jde o systém, který nám umožňuje přežít. Jde o neuvěřitelně složitý a přizpůsobivý systém, který drží viry a bakterie od našeho organismu dál. Imunitní systém se vyvíjí od raného dětství a už to na něj Může Mít obrovský vliv. Například příliš sterilní prostředí představuje hrozbu, protože imunitní systém potřebuje poznávat a učit se. POKUD nepřijdou do styku se škodlivými částicemi, hrozí přílišná citlivost, která dopoledne Může stát i za alergickými reakcemi.

 

Úkol imunitního systému je jasný - udržovat integritu organismu a chránit ho. Proti čemu?

 

 • proti bakterií, virum, plísním
 • proti vlastním buňkám, které se odlišují od jejich správného vzoru (nádorové buňky)
 • proti chemickým látkám, toxinum

A jak to vlastně celé funguje? Zdánlivě velmi jednoduše - signální molekuly upozorňuji buňky imunitního systému, že se něco děje, a ten reaguje.

Pozor na oslabení imunitního systému


Perfektně pracující imunitní systém je předpokladem bezproblémového chodu našeho organismu, Což je naším praní a Cílem. Proto bychom se mele chovat tak, abychom sami jeho činnost nepodrývalo a neoslabovaly. Jsou samozřejmě faktory, které těžko ovlivňuje, jako Například genetické dispozice.

Celou řadě faktorů však ovlivňuje lze. Jedná se o správnou výživu, dostatek minerálních látek, vitamínů, zdravý životní styl s dostatkem spánku a odpočinku a omezení negativních vlivů životního prostředí. Vzhledem k současné životnímu stylu je vhodné občas sáhnout k výživovým doplňkům, které pomáhají udrzet naši obranyschopnost na vysoké úrovni a zároveň snižuje únavu a vyčerpání, které hrají takové významnou roli ve spojení s fungováním imunitního systému.

Což negativně ovlivňuje imunitní systém?

 • únava - fyzická, psychická, nedostatek spánku
 • nedostatečný přísun nutrientů ve stravě - minerální látky, vitamíny, proteiny
 • genetické vlohy
 • špatná mikroflóra na sliznicích
 • nadměrné a nevhodné používání některých Leku například antibiotik nebe kortikoidy
 • "Špinavé" prostředí - města, prach, ozon
 • stres
 • kouření, alkohol
 • oxidační stres způsobených volnými radikály a tlumení tzv. antioxidanty (některé vitaminy a minerální látky)

 

Vitaminy a minerální látky podporující imunitní systém

 


Vitamin C - schopnost jeho syntézy v těle jsme ztratili v průběhu evoluce, proto ho musíme tělu dodávat. Ideálním zdrojem je ovoce a zelenina, tepelnou úpravou se ale obsah vitaminu C rapidně snižuje. Problematické je takové dnešní pěstování, skladování a mnohdy dlouhé transporty. Vhodným pomocníkem tak MOHOU být i doplňky stravy s obsahem vitaminu C v různých formách. (Více o vitaminu C najdete v naší vitaminové abecedě)

Vitaminy skupiny B - mají široké spektrum účinků, ovlivňují metabolismus, regeneraci tkaním, krvetvorbu, účinky enzymu. Jsou takové citlivé na teplo a najdete je hojní například v kvasnicích, Luštěniny, ořechy, mase, vnitřnostech, listové zelenině, celozrnné obilovinách nebe mleka a Mléčná výrobcích. Možnost samozřejmě nabízejí i doplňky stravy. (Více o vitaminu B najdete v naší vitaminové abecedě)

Vitamin E - jedná se o skupinu tzv. tokoferoly, které mají silný antioxidační účinky. Ovlivňuje imunitu a přirozeně se vyskytuje ve vnitřnostech, rostlinných olejích nebo klíčcích. Obsahují ho samozřejmě i doplňky stravy. (Více se o vitaminu E dozví v naší vitaminové abecedě)

Selen - TÉTO minerální látky nemá česká populace dostatek, Což Dlouhodobě dokazují různé výzkumy. Příčinou je mj. deficit selenu v půdě a následně i v pěstovaných plodin. Selen je přitom součástí celé řady enzymu, zabraňuje oxidativního stresu a výrazně ovlivňuje imunitní systém.

Co Můžeme dělat pro svůj imunitní systém?


Kromě dostatečného příjmu vitamínu a minerálních látek Můžeme pro imunitní systém Udělat mnohem víc. Například Dostatečně tělo zásobit bílkovin, které tvoří DŮLEŽITÉ aminokyseliny. Vhodné je vyvarovat se stresu a naopak se věnoval přiměřeného pohybu. Prach, ozon, výfukové plyny a další škodlivé faktory na nás působí prakticky každý den a těžko se jim vyhnout. Mele bychom ale myslet na to, že na imunitní systém mají takové významný vliv, Stejně jako naše střevní mikroflóra. Bakterie, se kterými žijeme v symbióze, pomáhají správné funkci trávení a neustálým bojem s patogenními bakteriemi o životní prostor pomáhají naší imunitě.

 

7 tipů pro silnou imunitu:

 • Poslouchám signály vlastního těla, kvalitně spát a Dlouhodobě se nepřetěžuje.
 • Odpočinek nejen fyzický, spokojenost.
 • Hlídat si pestrou stravu, kvalitní jídelníček se všemi potřebnými složkami.
 • Využívat vhodné doplňky stravy, POkud je ve výživě nebe zdravotního stavu nějaký deficit.
 • Sportovat, věnovat se sám sobě, svému zdraví aktivně.
 • O případných potížích se nebojte promluvit si s lékařem nebo lékárníkem.
 • Snažit se aktivně omezit škodlivé vlivy na své zdraví.