Když doktor uviděl rentgenové snímky, zhrozil se. Vyhněte se těmto problémům i vy a předejdete tak problémům.

0
(0)

Dalibor , 24. 08. 2020

Kola obsahuje řadu ingrediencí, podle posledních informací by měla být tvořena zejména z následujících substancí:

  • voda
  • extrakt z koky
  • kofein
  • kyselina fosforečná
  • limetková šťáva
  • skořice atd.

Kola patří ve světovém měřítku k nejoblíbenějším a nejprodávanějším syceným nealkoholickým nápojům. Jen v České republice se jí ročně vypije průměrně neuvěřitelných 280 milionů litrů. A přestože její spotřeba pomalu klesá a lidé dávají přednost zdravějším nápojům, představuje její konzumace ještě stále problém.

Nejedná se zdaleka jen o skutečnost, že klasická kola díky cukru není ideálním nápojem pro zdravá životní styl. Jen málokdo si je vědom, jaká rizika jsou s pitím koly spojena. Možná vás následující článek přesvědčí, abyste ji přestali pít úplně nebo její spotřebu alespoň výrazně snížili.

Podívejte se s námi, co se stane s vaším tělem po požití koly.

Po 10. minutě

Výše zmíněné vysoké množství cukru v tomto nápoji může v těle způsobit šok, protože tělo se s takovou dávkou jen obtížně vypořádává. Častou reakcí pak bývá zvracení, protože tělo má tendenci se škodlivých látek co nejúčinněji zbavit. V kole se však nachází také kyselina fosforečná, která působí proti zvracení. Díky tomuto protichůdnému účinku může docházet k vyvolání bolesti žaludku.

Po 20. minutě

Cukr, který se z nápoje ve velkém množství přenesl do těla a vstřebává se, začíná s poškozováním jater.

Po 40. minutě

Mezi hlavní substance koly patří kofein, který je po 40. minutě po požití koly v těle již zcela vstřebán. Kofein způsobí prudký nárůst krevního tlaku a brání spánku, protože tělo udržuje nepřirozeně bdělé.

Po 45. minutě

Již 5 minut po úplném vstřebání kofeinu má silný nástup dopamin, což je hormon, který vyvolává pocit radosti. Jeho účinky se podobají účinkům některých povzbuzujících drog.

Po 60. minutě

Opět se projevují účinky kyseliny fosforečné, která urychluje metabolismus, když se do střev vylučují hořčík, vápník a zinek. Nastávají také diuretické účinky kofeinu.

Po 65. minutě

V tomto čase se dostavují pocity úzkosti a také neuhasitelné žízně, kterou způsobuje příliš velká dávka zkonzumovaného cukru.