Každý rok mi závidí sousedi z celé ulice, protože mám ty nejhezčí balkonovky. Tady je moje rada pro všechny.

0
(0)

Dalibor , 30. 04. 2021

Nádherně vyzdobený balkon se jistě neobejde bez krásných a barevně kvetoucích rostlin, které nám dělají radost klidně po celou sezónu. Pokud na to půjdete chytře, můžete se dočkat kvetení až do podzimu, takže vaše malá balkonová zahrádka bude zářit bez problémů několik měsíců od jara až právě do podzimního času. Pomůže vám s tím i následující návod.

Umístění balkonu a výběr rostlin

Každý balkon je rozdílný podle nabízené plochy či světové orientace, která určuje, kolik světla budete mít k dispozici. Podle toho je dobré vybírat jednotlivé druhy rostlin i nádoby, ve kterých je budete pěstovat. Je velmi důležité, abyste kupovali zdravé a kvalitní rostliny od spolehlivého pěstitele. Pozor si dávejte na to, pokud je balkon příliš vystaven větru, který může jednotlivé rostliny poškodit a olámat. Severně orientované balkony budou vyžadovat nenáročné druhy rostlin, které pro své kvetení nepotřebují takové množství světla. Pozor si musíte dávat také na škůdce a nejrůznější choroby, které mohou trápit mnoho různých balkónových květin, takže je důležitá pravidelná kontrola pro jejich včasné a efektivní odstranění ještě před výraznějším poškozením rostlin.

Výběr barev

Při plánování toho, jaké rostliny si na balkon umístíte, nesmíte zapomínat také na výběr jednotlivých barev. Paleta je skutečně pestrá, protože od většiny běžně pěstovaných rostlin existuje celá řada různých kultivarů a variant, které nabídnou veselé barvy či například plnokvěté kvetení. Ideální je, pokud se na balkoně budou vyskytovat zhruba 3 až 4 barvy, aby to nebylo příliš přeplácané. Rostliny mohou vypadat také velmi dobře v jednotlivých skupinách, kdy se doplňují nejenom barvou, ale například i tvarem květu a celkovým vzrůstem.

Velikost

Hlavně u menších balkónů vás jistě bude zajímat také maximální velikost daných rostlin. Pravděpodobně si nebudete moci pořídit vzrostné rostliny, když na ně nebude dostatek místa. Pozor si dávejte na přeplnění balkonu, což může mít negativní dopad na celkový vzhled i praktické využívání daného prostoru, kdy se kytky stanou spíše problémem a obtíží, protože budou jednoduše zabírat až příliš velké množství místa.

Charakteristika vybraných rostlin

Pokud chcete balkon, který bude zdobený květy v zásadě po celý rok od jara až do podzimu, musíte tomu přizpůsobit také výběr jednotlivých rostlin. Střídejte druhy kvetoucí v různých ročních obdobích, aby se vzájemně doplňovaly. Například brzy na jaře to mohou být cibulovité rostliny, jako jsou tulipány, hyacinty, kosatce, ale i další druhy, jako jsou macešky, sedmikrásky. Naprostou klasikou jsou muškáty, které kvetou poměrně dlouhou dobu a jsou ideální do truhlíků pro jejich bohatý a plný vzrůst.  

Nezapomínejte na zálivku a hnojení

Aby se vám mohly rostliny odměnit krásnými květy, musíte se o ně dobře starat. To v první řadě znamená výběr správného substrátu, který doplníte pravidelnou zálivkou. Jednou za čas přidejte do zálivky také hnojivo určené pro podporu kvetení. Nejlepším načasováním je období před tvorbou poupat, kdy se může podařit, že jich bude větší množství právě díky nově dodaným živinám.

Přidejte dekorativní prvky

Aby balkon působil celkově estetickým a krásným dojmem, musí spolu jednotlivé prvky ladit. A to v praxi znamená nejenom vhodný výběr nádob, jako jsou květináče, truhlíky a podobné. Ty by měly být ideálně v jedné barvě, která se bude hodit k dalšímu vybavení. Klasikou jsou bílé, hnědé terakotové nebo černé varianty. Dotvoření celkového dekorativní dojmu dokončí také nejrůznější dekorace, lampy, venkovní svítidla a nezapomeňte vyhradit také kousek prostoru na posezení, ať se můžete kochat svými vlastními rostlinami.