Pravidelné zadržování moči může mít negativní vliv na zdraví ledvin i močového měchýře

0
(0)

Dalibor , 12. 09. 2020

Jistě jste se už ocitli v situaci, kdy jste si nutně potřebovali dojít na toaletu, ale momentálně jste zrovna neměli možnost odskočit si. Možná nebyla v blízkosti toaleta nebo se nehodilo odcházet. Byli jste tedy nuceni zatnout zuby, moč zadržet a počkat na vhodnější chvíli, kdy si budete moct ulevit. Je pochopitelné, že v některých situacích to prostě a jednoduše jinak nejde, ale věřte, pokud pravidelně a dlouhodobě potlačujete nutkání k močení, může to vést k velice nepříjemným zdravotním problémům.

Překročení půl litru moči je riskantní

Dle odborníků přes urologii dokáže průměrný dospělý člověk v těle zadržet až 0,5 litru tekutiny, aniž by si musel dojít na toaletu. Jakmile se ale množství půl litru překročí, začínáme pociťovat, že nás organismus upozorňuje na vyprázdnění. V takovou chvíli se už ohlížíme po nejbližší toaletě. V případech, kdy není možné si odskočit, nám nezbývá nic jiného, než stáhnout svaly a moč zadržet do doby, než přijde vhodná příležitost dojít si na malou. Pokud se ale v takové situaci budeme ocitat často, hrozí, že se u nás rozvine:

  • Infekce močových cest
  • Prasknutí močového měchýře
  • Ledvinové kameny
  • Nekontrolovatelný únik moči

Infekce močových cest

Jednou z velikých nepříjemností může být vývoj infekce močových cest. Vyznačuje se především pícháním a pálením, v některých případech i silnou bolestí. Navíc máte pocit, že neustále potřebujete na záchod, což vám může zkomplikovat každodenní život. K infekci dochází tehdy, jakmile se v močovém měchýři nahromadí nadměrný počet bakterií. V takovou chvíli je rozhodně nutné neodkládat návštěvu lékaře.

Prasknutí močového měchýře

Dlouhodobé zadržování moči může také zapříčinit prasknutí močového měchýře, což může mít fatální následky. Bez chirurgického zákroku se neobejdete a je jisté, že skončíte na operačním sále.

Ledvinové kameny

Ledvinové kameny jsou dalším důsledkem dlouhodobého zadržování moči. Pravidelně pijte dostatek čisté vody denně a snažte se dojít si na toaletu, jakmile je to jen trochu možné.

Nekontrolovatelný únik moči

Postupem času během přirozeného procesu stárnutí ztrácí močový měchýř svou pružnost a těsnost. V případě, kdy zadržujeme moč do doby, kdy už to déle není možné, začne se náš močový měchýř chovat jako balón naplněný tekutinou. Čím více se rozšiřuje, tím obtížněji se stahuje zpět do své původní formy. S tím poté souvisí nekontrolovatelný únik moči, protože močový měchýř není schopný se stáhnout zpět a moč zadržet.