Pravá jahodová marmeláda bez želatiny a zahušťovadla

0
(0)

Tomáš , 05. 08. 2021

Jahodový džem nebo marmeláda patří mezi nejoblíbenější lahůdky, které si můžete namazat na chleba. Milují to děti i dospělí, i když si dnes můžete zakoupit mnoho jiných dezertů a pomazánek. Džem je přitom skvělý také pro přípravu sladkých jídel. Dezerty jako palačinky, cukroví, sladké pečivo nebo koláče budou chutnat mnohem lépe. Musíte mít ovšem kvalitní marmeládu.

Co budete potřebovat na výrobu?

K vaření kvalitní domácí marmelády budete potřebovat:

  • 1 kg jahod
  • 200 g cukru
  • citronovou šťávu podle chuti.

To je všechno. Žádnou želatinu, žádné konzervanty. Pouze chutné čerstvé ovoce a trochu cukru. Citronová šťáva dodá marmeládě krásnou barvu, která vás bude lákat ji jíst. Pokud chcete udělat během jednoho dne více marmelády, použijte 2 kg jahod a šťávu z půlky citronu.

Způsob přípravy

Jahody v první řadě musíte roztřídit, opláchnout a osušit, abyste odstranili přebytečnou tekutinu. Nakrájejte je na kousky a smíchejte s cukrem a citronovou šťávou. Nechte takto asi 20 až 30 minut a jednou za čas vše promíchejte. Jakmile jahody pustí šťávu, můžete je dát na sporák a za stálého míchání vařit na silném ohni. Nezapomínejte je dobře míchat, jinak se připálí na dně a budete moci celou směs vyhodit do koše a začít znovu. To by byla velká škoda, protože jahody jsou drahé a pokud máte domácí, bude vám líto vlastní práce, času a úsilí na zahradě.

Džem vařte, dokud nebudou jahody zcela rozvařené a dokud směs nezhoustne. Sterilizujte sklenice i víčka. Nalijte džem do sklenic, uzavřete víčky a nechte vychladnout. Skladovat byste je měli v chladu a temnotě, stejně jako jiné kompoty a zavařeniny. Ze dvou kil jahod byste měli získat asi 3 sklenice po 350 gramech. Marmeládu před zavařením ochutnejte, abyste si byli jisti, že vám bude chutnat. Příprava je navíc jednoduchá a zvládne ji každý začátečník. Přejeme hodně štěstí a dobrou chuť.