Toto jsou trvalky, které jsem si letos koupila na svojí zahradu. Doporučuji všem přesně tyto druhy.

0
(0)

Dalibor , 21. 05. 2021

Trvalky jsou rostliny, které se na našich zahradách objevují každý rok, aniž bychom je obměňovali. Možná právě vyhledáváte inspiraci, jaké trvalky zasadit na zahradu, abyste vytvořili oázu harmonie. Buď tak či jinak, máme pro vás inspiraci několika trvalek, které budou zářit na velké, ale i malé zahradě.

Japonská sasanka

Začněme tedy japonskou sasankou. Jedná se o krásnou rostlinku s dlouhými a úzkými stonky, na nichž vyrůstají půvabné bílé květy se žlutým středem. Tato barva květů je vídaná nejčastěji, ovšem je možné ji zakoupit i v červené barvě. Sasanka kvete na konci srpna a dává přednost bohaté humusové půdě a stinnému místu.

Gelenium

Krásná a také nejznámější trvalka, která kvete nejčastěji, ale také nejdéle. Mnoho odrůd této rostliny kvete od konce června do konce října. Milují sluneční světlo a některé z nich můžete dát i do skleníku či foliáku. Pravidelně trvalky zalévejte, jsou velmi nenáročné. Jejich pozitivum je to, že vylučují éterické oleje, které odlákají slimáky a hlemýždě, takže vaše jiné rostliny a zelenina mohou být chráněny.

Mochna křovitá

Mochna křovitá je krásný a nízký rozlehlý keř, který zdobí půvabné, hladké květ. Kvete v částečném stínu, ale bohužel jen od května do konce června. Na podzim se ale její listy promění v úžasnou malbu, která upoutá každý pohled.

Vlčí mák

Koho by napadlo si dát na svou zahradu vlčí mák, když roste i kolem polí? Možná se vám to nezdá, ale vlčí mák ve shluku tvoří překrásný prostor s jasně červenými či bílými nebo růžovými květy. Existují květy vlčího máku, které kvetou v květnu a červnu, ale také existují pozdní odrůdy, které kvetou v červnu a červenci. Milují světlo a hlínu s vysokým obsahem vápníku.

Srdcovka nádherná

Rostlinka, která odolá slunci, ale vyžaduje stinné místo. Dopřejte ji častou zálivku a půdu bohatou na živiny. Srdcovka, jak již název napovídá, má krásné květy ve tvaru srdce a také střapaté a poměrně velké listy. 

Nocenka jalapenská

Její květy jsou veselé, vypadají jako malé kalichy, které přitahují motýly. Květy rozkvetou vždy v poledne a zůstávají otevřené až do pozdního večera.

Echinacea

Echinacea kvete poměrně brzy a zdobí ji krásné fialovo-růžové květy s vyvýšeným a ostnatým středem. Lze ji svázat do kytice, ale také přitahuje motýly. Navíc se jedná o léčivou bylinu, která podporuje imunitu.

Ďáblovo oko

Přezdívá se jí ďáblovo oko, přitom se jedná o krásnou rostlinu rudé barvy. Může se pěstovat jak v květináčích, tak i na zahradě. Kolem ďáblova oka doporučujeme zasadit několik nižších rostlin světlejší barvy, celek tak krásně vynikne.