Pozor! toto jsou varovné signály rakoviny, které lidé nepovažují za důležité, dokud není pozdě!

0
(0)

Dalibor , 27. 01. 2020

Pokud člověk zažil rakovinu u někoho ze svých blízkých, obvykle se více stará o své zdraví a všímá si příznaky možné nemoci dříve, než člověk, který s rakovinou nemá žádné zkušenosti. Někdy naše těla naznačují, že něco s nimi není v pořádku, ale my to raději přehlížíme ze strachu, co by jsme zjistili. Poznání příznaků však může vést ke včasnému zachycení onemocnění a následné úspěšné léčbě.

Každý druh rakoviny má svá specifika podle oblasti, která je zasažena. Stále však zůstává několik společných znaků spojených s tím, jak tělo reaguje na poškození jeho vnitřní rovnováhy. Proto vám dnes řekneme o patnácti příznacích, které byste neměli podceňovat.

Změny stolice

Všímejte si, zda není stolice příliš řídká, zda netrpíte zácpou nebo naopak, zda stolice není příliš častá. Mohlo by jít o projev rakoviny, obzvláště rakoviny žaludku nebo tlustého střeva.

Změny moči

Časté močení a nepříjemné bolesti nebo štípání při močení mohou být příznakem poškození prostaty nebo močového měchýře.

Modřiny

Mohou indikovat nádor úst, rakovinu kůže a genitálií. Pro jistotu navštivte svého ošetřujícího lékaře.

Krvácení

Pokud najdete krev v moči, stolici nebo krvácíte často z nosu, může to být jeden z příznaků rakoviny.

Bulky nebo ztluštění kůže

Každá nová bulka, která se objeví na vašem těle je důvodem k návštěvě lékaře. Nemusí jít o rakovinu, ale vyšetření je vždy potřeba.

Pálení žáhy

Patří mezi příznaky, které poměrně běžně zažívá mnoho lidí. Pokud ho zažíváte příliš často, může indikovat rakovinu střev nebo žaludku. Podobným příznakem je i problematické polykání a silné bolesti žaludku.

Změny znamének a pih

Všechny změny v odstínu, velikosti a tvaru mohou být důsledkem nádoru. Když si všimnete něco neobvyklé, konzultujte to s odborníkem.

Neobvyklý růst vlasů nebo chlupů

neobvyklý růst vlasů a chlupů si všímejte zejména na místech, kde jste je dosud neměli. Náhlá změna ochlupení může také indikovat růst nádoru v těle.

Změny pokožky

Pokožka se nám mění neustále, proto se zaměřte zejména na zarudnutí, žluté zbarvení pokožky a na suchou a poškozenou pokožku.

Bolesti

Jakákoliv náhlá bolest, která nepřestává, například migréna nebo bolest zad může být příznakem různých onemocnění. Pokud vás dlouhodobě bolí nějaká oblast těla, zvažte její důkladné vyšetření lékařem.

Celková slabost

Pocit podobný chřipce často připisujeme životnímu stylu. Pokud už nemůžete a jste neustále unavení, nemusí jít pouze o nedostatek vitamínů a minerálů. Nadměrná vyčerpanost by měla být konzultována s lékařem.

Neobvyklé zduření lymfatických uzlin

Lymfatické uzliny máme na několika místech na těle, když si však všimnete jejich otok, bolest nebo neobvyklou citlivost, vyhledejte lékaře.

Suchý kašel

Nekončící suchý kašel nebo škrábání hrdla může naznačovat maligní změny v dýchací soustavě, nebo třeba rakovinu hrdla nebo plic. Určitě navštivte lékaře.

Redukce váhy

Náhlý pokles váhy, aniž jste se o něj snažili, tedy bez užívání pilulek, bez diety, bez cvičení, může indikovat onemocnění, jak uvádí i Americká asociace boje proti rakovině.

Horečka

Horečka je obvykle pokládána za způsob, jakým tělo bojuje s choroboplodnými zárodky, může však znamenat i maligní změny v těle.

Tento článek mě jen informační charakter! Nenahrazuje léčbu ani poradenství lékařem / lékárníkem.