Pozor! Toto je 10 signálů, které mohou signalizovat rakovinu

4.4
(15)

Dalibor , 09. 11. 2022

Naše tělo nám často dává řadu signálů. Tím nám například sděluje, že nejsme zdraví a musíme okamžitě jednat. Naše tělo nám může rakovinu oznámit až deseti způsoby.

Jaké jsou tyto signály?

Je jich celkem 10. Zjistěte, o které znaky se jedná.

1. Výrůstky nebo otoky

Jakékoli podivné výrůstky je nejlepší nechat zkontrolovat lékařem. Podle průzkumu uvedlo 7,5 % lidí nevysvětlitelné výrůstky. Ačkoli 67 % z nich navštívilo svého lékaře, 77 % si nemyslí, že by to bylo vážné.

2. Kašel / chrapot

Je období nachlazení a chřipek, takže kašel se může zdát naprosto normální. Pokud však kašel přetrvává, může to znamenat problémy s hrtanem, plícemi nebo štítnou žlázou. To byl nejčastější příznak mezi účastníky studie. "Víme, že kašel a nachlazení jsou dnes všudypřítomné, a proto nedoporučujeme, aby každý, kdo zakašle, šel okamžitě k lékaři," říká Whitaker. "Pokud však máte příznaky, které nemizí nebo jsou neobvyklé, nebojte se obrátit na svého lékaře."

3. Změny ve vyprazdňování

Studie zjistila, že u 18 % osob došlo ke změnám v načasování, objemu a velikosti stolice. Ačkoli tyto změny jsou obvykle způsobeny určitými potravinami nebo léky, pokud se vyskytují příliš často, mohou být známkou rakoviny tlustého střeva.

4. Změny v činnosti močových cest

Protože infekce močových cest jsou u žen časté, je tento příznak často přehlížen a mylně považován za infekci močových cest. Ať už jste muž nebo žena, pokud si všimnete krve v moči, máte časté nutkání na močení nebo pociťujete bolest při stolici, určitě navštivte lékaře, aby vyloučil rakovinu močových cest, rakovinu ledvin nebo prostaty.

5. Nevysvětlitelná přetrvávající bolest

Přetrvávající bolest je způsob, jakým vaše tělo signalizuje problém. Může se jednat o cokoli od rakoviny kostí až po rakovinu vaječníků. Podle Americké onkologické společnosti bolest při rakovině obvykle znamená, že se rakovina šíří. A to je dobrý důvod, proč se objednat ke svému lékaři. Jedním z překvapivých zjištění výše zmíněné studie je, že jen asi 35 % lidí ve studii věřilo, že bolest může být vážným problémem.

6. Přetrvávající bolest v krku

Bolest v krku může být příznakem zimního počasí, ale přetrvávající bolest může znamenat něco mnohem horšího než například rakovinu hrtanu nebo krku. Téměř 78 % respondentů průzkumu si nemyslí, že bolest v krku je závažným příznakem.

7. Nevysvětlitelný úbytek hmotnosti

Podle Americké asociace pro výzkum rakoviny může být nevysvětlitelný úbytek hmotnosti o 5 kg a více prvním příznakem rakoviny. Tento varovný příznak je častý u lidí, kteří mají rakovinu slinivky, žaludku, plic nebo jícnu.

8. Potíže s polykáním

Svíravost v krku, ačkoli není běžným příznakem tohoto testu, může být problémem nervového nebo imunitního systému nebo příznakem různých onemocnění, včetně rakoviny jícnu, žaludku nebo krku. Na to je třeba si dát pozor.

9. Krvácení

Vykašlávání krve může být příznakem rakoviny plic a krev ve stolici může být příznakem rakoviny střev nebo konečníku. Ženy, u kterých se objeví nevysvětlitelné krvácení z pochvy, by měly být vyšetřeny na rakovinu děložního čípku. Proud krve z bradavky může znamenat rakovinu prsu, zatímco krev v moči může ukazovat na rakovinu močových cest nebo ledvin. Neobvyklé krvácení se může objevit v různých stadiích rakoviny a mělo by být nahlášeno lékaři.

10. Různé změny v molech

Ze 7 % respondentů, kteří uvedli změnu vzhledu znaménka, pihy nebo bradavice, pouze 47 % konzultovalo svůj zdravotní stav s lékařem. Ještě problematičtější je, že více než 88 % respondentů si nemyslí, že se jedná o závažný příznak, ačkoli by mohlo jít o příznak rakoviny kůže, která je většinou léčitelná.

 

Zdroj: novinkov.cz, rehabilitace.info