Všichni Češi ohřívají jídlo v troubě, ale toto jsou jídla, která byste ohřívat rozhodně neměli.

0
(0)

Dalibor , 11. 02. 2021

Ohřívání jídla je běžnou součástí života každého z nás. Ne všechno, co jsme si stihli navařit, totiž zvládneme sami zkonzumovat. A tak si druhý den jídlo dopřejeme znovu – ohřáté v mikrovlnné troubě, v klasické troubě nebo i na sporáku. Některá jídla se mohou ohřívat stále dokola, aniž by změnili své složení a strukturu, u jiných jídel ale může dojít k nebezpečné přeměně. Někdy je tato přeměna zdraví škodlivá, jindy dochází k ničení důležitých obsažených živin.

Špenát

Špenát je jedním z jídel, která bychom rozhodně měli sníst už po první tepelné úpravě. Jeho ohříváním se totiž nitráty, které jsou ve špenátu hojně zastoupeny, mění na dusitany. A ty jsou karcinogenní. Takže pokud často konzumujete špenát a často jej ohříváte, zvyšujete tím riziko vzniku karcinogenů ve svém těle.

Celer bulva a mrkev

Oba dva druhy zeleniny se používají nejčastěji v polévkách. Jejich znovu ohříváním ale dochází k obdobné přeměně jako u špenátu: nitráty se mění na karcinogenní dusitany. Pokud si svou polévku potřebujete ohřát, je dobré z ní tuto zeleninu předem vyndat.

Červená řepa

Červená řepa je velmi zdravý druh zeleniny, nicméně i ona obsahuje nitráty. V každém případě ji nemusíte používat je v teplých pokrmech – už jste si z ní připravovali zeleninový salát nebo studenou polévku?

Brambory

Tolik oblíbená příloha nebo součást polévky není tolik nebezpečná, jako předchozí druhy zeleniny. Pravdou ale bohužel je to, že ztrácí svou výživovou hodnotu – čím déle zůstanou po uvaření stát, tím méně živin obsahují.

Vejce

Vařená a smažená vejce už nikdy neohřívejte, protože pak se vystavujete smrtelnému nebezpečí. První tepelná úprava ale nebezpečná není.

Kuřecí maso

Jednou uvařené kuřecí maso už neohřívejte. Proteiny mění svou strukturu a jsou velice nebezpečné. Pokud byste přece jen chtěli toto maso ohřát, dělejte to raději déle při nižší teplotě.

👍 Tento návod je užitečný