Nohy plné vody! Problém oteklých nohou je častý u mnoha lidí. My vám poradíme, jak se této nepříjemnosti zbavit.

0
(0)

Dalibor , 02. 09. 2020

Pocit oteklých nohou trápí nejednoho z nás. Jak tento problém vzniká, jaké jsou jeho příčiny a jak se mu účinně vyvarovat se dozvíte právě v tomto článku, tak čtěte dál.

Proč otoky nohou vůbec vznikají

Mnoho lidí trápí právě tento problém, ale většina z nich vůbec neví, proč se tak děje. Příčinou je tekutina, která by za normálních okolností měla kolovat v cévách a v našem lymfatickém systému, ale například, kvůli nadměrné konzumaci soli se tato tekutina vrací zpět do buněk a tkání, kde se hromadí a tím vzniká otlak, který nám způsobuje nepříjemné potíže.

Pokud totiž zkonzumujete více soli, než je její doporučené množství za den, vaše tělo bude dehydratované a do vašich tkání bude putovat více a více vody, a tím pádem vzniknou již výše zmíněné otlaky. Je tedy potřeba dodržovat pravidelný pitný režim, který pomáhá k pravidelnému vylučování tekutin, při kterém z nás odchází také nadbytečná sůl.

Příčin tohoto problému je kromě konzumace soli hned několik:

  • výkyvy hormonů spojené s menstruací
  • sedavé zaměstnání
  • těsné punčochy a ponožky
  • dlouhodobé stání

Jak se tohoto problému zbavit

Nejdůležitější a nejjednodušší metodou je zdravá strava. Doporučuje se vyhýbat potravinám se zvýšenou hladinou soli a sodíku, jako jsou polotovary, fast foody, konzervy a podobně, a naopak se zaměřit na stravu bohatou na vodu a draslík, mezi které řadíme především avokádo, pomeranče, banány, hovězí a kuřecí maso a kefírové výrobky. Úžasným pomocníkem jsou také přírodní diuretika, které pomáhají k pravidelnému vylučování vody z těla. Můžete ho najít v chřestu, okurce či celeru a nejznámějším ovocem, které diuretikum obsahuje je samozřejmě meloun. Také si můžete připravit domácí čaj z pampelišek či kopřiv, který taktéž napomáhá k vylučování moči a navíc stimuluje správnou funkci ledvin.

Pokud se chcete kromě otoků vyvarovat také před menstruačnímu nadýmání, tak se doporučuje kromě diuretik užívat týden před menstruací vitamín B6, který navíc pomáhá a udržuje rovnováhu mezi estrogenem a progesteronem. Pokud byste jej nechtěli užívat ve formě pilulek, stačí, když zvýšíte příjem potravin, jako jsou vajíčka, kysané mléčné výrobky, fazole, obiloviny, játra, ryby a další.

A nesmíme zapomenout ani na cvičení a masáže, které se také řadí mezi doporučované metody. Stačí pravidelná jízda na kole, běhání či plavání v intervalu cca 30 minut, díky kterému se posílí svaly na nohou, které pomáhají ke správnému oběhu tekutin ze spodní části končetin do části vrchních. Samozřejmě, také zmiňovaná masáž nohou není na škodu, neboť při masáží dochází ke stlačování bodů, které přebytečnou tekutinu vytlačují zpět do oběhu a následně je vylučována pomocí ledvin pryč z našeho těla.