Pozor! Dezinfekce rukou 100krát zvyšují absorpci nebezpečných látek přes kůži a oslabuje imunitu proti virům

0
(0)

Jan , 21. 06. 2020

Ruční dezinfekční prostředky mohou zvýšit propustnost pokožky vůči jiným nebezpečným chemikáliím až 100krát, jako je nechvalně známý a obávaný bifenol A (BPA).

Takové zjištění bylo provedeno studií provedenou vědci z Missourské univerzity, kterou publikovali v časopise ONE.

"Náš výzkum zjistil, že velké množství BPA se může dostat na vaše ruce, jídlo, které konzumujete, ať už je absorbováno kůží," říká vedoucí studie Frederick vom Saal.

Předchozí výzkum již dříve ukázal, že dezinfekční prostředky na ruce narušují funkci kůže jako ochranné bariéry. Poté může do těla vpustit velké množství chemikálií, s nimiž přichází do styku.

Dosud však nebylo známo, že to platí také pro nebezpečnou chemickou látku BPA, která narušuje hormonální rovnováhu v těle.

Úrovně dostatečně vysoké, aby způsobily nemoc

V posledních letech byla BPA věnována poměrně velká pozornost. Je to chemikálie, která se obvykle nachází v průsvitných tvrdých plastech a také v mnoha konzervovaných potahech potravin a nápojů.

„BPA má účinky podobné hormonům a způsobuje vývojové poruchy hlavně u lidského plodu, novorozenců a malých dětí, ale také způsobuje problémy u dospělých. Jedná se zejména o onemocnění, jako je rakovina, poruchy metabolismu a imunitního systému.

Mnoho lidí si neuvědomuje, že BPA se také nachází v termálních papírech, které se dnes téměř výhradně používají k tlačení pokladen. BPA pak rychle vstoupí do vašeho krevního řečiště z těchto bloků.

Na zaznamenané úrovni již existuje riziko vzniku mnoha nemocí - jako je cukrovka nebo obezita. "

BPA je často spojována s onemocněním kardiovaskulárního systému a neplodností.

V jedné další nedávné studii byli účastníci požádáni, aby léčili blok po různě dlouhou dobu. Někteří účastníci je museli po dezinfekci držet ručně, zatímco jiní museli konzumovat hranolky rukama, ve kterých dříve drželi notebooky.

Vědci pak měřili hladiny BPA v jejich krvi, kůži a moči po každé aktivitě.

Co zjistila studia o dezinfekčních prostředcích ? 

A jaké byly výsledky?

Vědci zjistili, že 45 sekund léčby blokem zvýšilo hladinu BPA na kůži o 581 mikrogramů (mikrogramů), přičemž 40% tohoto množství se objevilo po prvních 2 sekundách.

Po 4 minutách se hladina BPA na kůži snížila o 27%. Toto množství bylo zjevně absorbováno kůží přímo do těla.

90 minut po manipulaci s blokem měl průměrný účastník hladinu BPA v krvi a moči 20 mg BPA / g kreatininu.

Toto je úroveň, která je oficiálně spojena se zvýšeným rizikem kardiovaskulárních chorob a cukrovky 2. typu. Tato koncentrace je také dostatečná ke zvýšení rizika vývojových abnormalit u dětí.

A ti účastníci studie, kteří dříve používali dezinfekci rukou, měli hladiny BPA v krvi a moči až 100krát vyšší než ostatní.

Vědci také zjistili, že hladiny BPA vzrostly více u žen než u mužů. Zatím nevědí, proč tomu tak je.

Jak omezit neprospěšné učinky dezinfekce ?

Tato zjištění se týkají zejména lidí, kteří  pracují  rukama celý den. Obvykle se jedná o prodavačky v pokladnách.

„Bloky z obchodů, bankomatů a všech dalších zařízení, která používají termální papír, obsahují na povrchu papíru obrovské množství BPA, což slouží jako fotografický vývojář,“ říká Frederick Vom Saal.

„Problém je v tom, že my spotřebitelé často používáme dezinfekční prostředky na ruce, krémy na ruce, mýdla a krémy na opalování, které drasticky zvyšují propustnost kůže pro BPA, což je na těchto blokových hodnotách.“

To platí zejména v dnešních „pandemických“ časech, kdy je při vstupu do téměř každé budovy nutná dezinfekce rukou, takže ji lidé během dne opakovaně aplikují na ruce.

Vědci také zjistili, že lidé, kteří manipulují s Blockem a poté konzumují jídlo těmito rukama, jsou vystaveni BPA dvakrát - nejprve absorpcí kůží a poté ústy.

Doporučují proto nejíst krátce poté, co držíte podložky v rukou a omývají si ruce teplou vodou nebo běžným mýdlem. Samozřejmě by bylo nejlepší se BPA úplně vyhnout.

Jak studie dopadla ? 

Samotná dezinfekce rukou (i bez BPA) je zodpovědná za mnoho zdravotních problémů - narušení endokrinní funkce, oslabená imunita a rakovina.

Studie rovněž prokázaly, že přispívají k rozvoji bakterií rezistentních na antibiotika a vytvářejí bakteriální nerovnováhu na kůži.

Někteří vědci se domnívají, že mohou dokonce zvýšit riziko infekce, což je přesný opak toho, co zamýšleli.

Co to je BPA ? 

Bisfenol A (BPA) je organická sloučenina ze skupiny bisfenolů, která se využívá při výrobě plastů. Jedná se o derivát difenylmethanu.