Potřebujeme ho mnohem více než nám tvrdí: Vitamín, co ničí rakovinu

0
(0)

Dalibor , 07. 02. 2020

Fakta hovoří jasně. Množství pacientů s rakovinou se zvyšuje každým dnem a moderní medicína stále na tuto smrtelnou chorobu nenašla lék.

Konkrétně, každým rokem je jen v USA diagnostikováno přes 1,5 milionu nových pacientů na rakovinu. Po přepočtu na slovenské poměry je to 30 tisíc pacientů ročně a účinná léčba je stále beznadějně v nedohlednu.

Svítá však nová naděje. Nejnovější studie totiž ukazují, že naše porozumění této zákeřné nemoci se postupně mění k lepšímu.

Co naznačují statistiky a výzkum


Nové statistické údaje poukazují na to, že až 70% dětí a 75% dospělých trpí dlouhodobým nedostatkem vitamínu D. Jde o opravdu závažnou informaci.

Vitamín D totiž snižuje výskyt téměř všech druhů onemocnění, včetně kardiovaskulárních onemocnění a rakoviny. Abychom byli konkrétnější - celý náš zdravotní stav je ovlivněn dostatkem, respektive nedostatkem vitamínu D v těle.

Dr. Cedric Garlan ve své studii zjistil, že nedostatek tohoto vitamínu je přímo zodpovědný za některé druhy rakovin, ale nejčastěji jde o rakovinu prsu.

Domnívá se dokonce, že její výskyt by bylo možné dostatečným příjmem vitamínu D zredukovat o polovinu. Několik dalších studií také potvrdilo, že jeho nedostatek v těle vede k rakovině.

Jiný výzkum prováděný Joan Lappeovou a Robertem Heaney v roce 2007 zahrnoval ženy po menopauze, které užívaly doplňky s vitamínem D, aby si zvýšili jeho hladinu v krvi na úroveň 40 mg / litr.

Výsledek byl ohromující: Riziko rozvoje jakéhokoliv druhu rakoviny během 4 let kleslo o závratných 77%!

Přestože tento výzkum neprokázal přímo, že vitamin D dokáže rakovinu vyléčit, ale dokázal, že její umí úspěšně předcházet. Tím se potvrdil přímý vztah mezi rakovinu a vitaminem D.

Jako vitamin D brání rakovině

Důvodem, proč vitamin D brzdí růst rakovinných buněk je ten, že se účastní více funkcí v našem těle.

Jde hlavně o funkce imunitního systému, kdy jeho nedostatek může způsobovat autoimunitní reakce těla. Dále ovlivňuje funkce kardiovaskulárního systému, zdraví kostí a absorpci vápníku.

Největším problémem rakoviny a vitaminu D je to, že lidé často nevědí o jeho nedostatku.

Řešením je vyžádání si od svého lékaře v rámci preventivní prohlídky krevní test na vitamin D. Lékaři ho předepisují jen málokdy, ale musíte na něm trvat. Pokud vám ho lékař odmítne, tak případně zvažte i nad výměnou lékaře.

Takový test totiž dokáže přesně změřit hladinu vitamínu D v krvi.

Příznaky nedostatku vitaminu D


Kromě krevního testu lze nedostatek vitamínu D vydedukovat iz přítomnosti některých příznaků, jako například:

 • svalová slabost
 • kognitivní problémy, zejména u starších lidí
 • bolesti kostí
 • těžká astma, hlavně u dětí
 • chronické bolesti
 • nadměrné pocení a návaly horka (pokud nejsou důsledkem fyzické aktivity)
 • deprese (nedostatek vitaminu D zvyšuje riziko deprese až 11násobne)

Podle nejnovějších studií zaměřených na adekvátní množství vitamínu D pro zajištění tělesných funkcí by měla přehodnotit jeho doporučená denní dávka.

Dnes je na úrovni 400 IU (mezinárodních jednotek). Po novém by měla být u lidí ve věku 1 až 70 let 600 IU denně a u dětí do 1 roku až 1000 IU denně.

Příjem uvedeného množství vitamínu D je extrémně důležitý hlavně pro zdraví vašich kostí, svalů a samozřejmě jako prevence rakoviny.

Jak získat adekvátní množství vitamínu D


V létě by s tím neměl být žádný problém. Stačí na 30 minut až 1 hodinu denně být venku na slunci a mít odhalené alespoň obličej, krk, ruce a nohy.

V jarních, podzimních a zimních měsících je to o něco složitější. Tehdy je vhodné jeho doplňování pomocí stravy. Potraviny s vysokým obsahem vitamínu D zahrnují:

 • tuňák a jiné mastné ryby (sardinky, losos, makrela)
 • houby
 • jogurt
 • jiné kvašené mléčné výrobky (syrové mléko a sýry konzumujte střídmě neboť zahleňují)

V úvahu připadá i užívání doplňků s vitamínem D, jako je například tento prodávaný na Slovensku nebo tento v Česku.

Většinou se dnes dá vitamín D sehnat už i lékárnách bez předpisu. Při koupi se však přesvědčte, že jde o formu vitaminu D3 (cholekalciferol).

Existuje totiž i forma vitamínu D2 (ergokalciferol), ten je však umělý a více tělu škodí než pomáhá.