Trpěla jsem na potíže s ledvinami. Pak mi doktor doporučil tyto potraviny, které je pomohou zregenerovat.

0
(0)

Tomáš , 10. 08. 2021

Ledviny mají v těle klíčovou roli, protože pomáhají likvidovat životu nebezpečné toxiny a odstraňují z těla dusíkatý odpad z potravy a tekutin i nadbytečnou vodu, regulují ale také krevní tlak nebo harmonizují obsah minerálů v těle. Zdraví ledvin je proto nadmíru důležité a existují potraviny, které napomohou jejich fungování. Které to jsou?

Ledvinám škodí nedostatek pohybu i špatný jídelníček

Nezdravý životní styl, sedavé zaměstnání, nedostatek pohybu i špatně nastavený jídelníček vede ke zhoršenému fungování ledvin. Pro jejich zdraví je nutné omezit příjem průmyslově zpracovaných potravin, výrobků s vysokým obsahem cukrů a soli, ale ledvinám škodí i přemíra červeného masa, které je bohaté na bílkoviny. Při onemocnění ledvin se nedoporučují potraviny s vysokým obsahem purinů, jako jsou právě červené maso, uzeniny, vnitřnosti, ale také pivo, červené víno, káva nebo některé druhy zeleniny. Které potraviny naopak ledviny detoxikují?

1.    Olivový olej

Dokonale funguje pro očistu ledvin, obsahuje antioxidanty a minerály, proto je vhodné používat jej při přípravě všech pokrmů a zeleninových salátů.

2.    Voda

Tato rada může znít banálně, ale opravdu jeden z nejlepších léků pro vaše ledviny, je obyčejná voda. Pomocí tekutin se tělo hydratuje, ředí se moč a napomáhá ledvinám odplavovat toxiny z těla. Pro zdraví ledvin pijte alespoň 1,5-2 litry čisté vody denně.

3.    Meloun

Kdo by nemiloval meloun k letní svačince? Právě červený meloun je balzámem pro ledviny, obsahuje vodu, vitamíny a minerály, osvěžuje a nadto báječně chutná.

4.    Citronová šťáva

Při ledvinových kamenech je vhodné vodu doplnit o citronovou šťávu, protože napomáhá k jejich rozbití. Citronovou šťávou lze ochucovat vodu i zeleninové saláty.

5.    Borůvky, ostružiny a brusinky

Červené bobulovité ovoce, z lesa i zahrady, obsahuje velké množství antioxidantů, které odbourávají toxiny v těle.

6.    Dýňová semínka

Obsahují stejné množství antioxidantů jako borůvky, k tomu jsou bohatá na bílkoviny a živiny pro zdraví ledvin. Dýňová semínka výborně chutnají v polévce, zeleninovém salátu i namísto chipsů u televize.