Neustále se mi potily ruce. Nejdříve jsem tomu nedával pozornost, pak mi ale doktor řekla PRAVDU!

0
(0)

Tomáš , 24. 08. 2021

Potí se vám dlaně? Pokud to není způsobeno teplem nebo stresem, pak je načase zjistit, které 3 nemoci mohou s tímto příznakem bezprostředně souviset.

Pocení je jednou z reakcí našeho těla, která vede především k ochlazování. Důvodem může být teplo, ale také stres nebo jiné vnější vlivy. Odpařujeme až půl litru tekutiny denně ve formě potu, což je normální množství, které ani nezaznamenáme. Nadměrné pocení je však něco, co nás může zásadně obtěžovat, a také je to důvod, proč bychom měli zjistit, co za tím stojí.

Nadměrné pocení

K tomuto problému dochází, když se zvyšuje množství hormonů produkovaných štítnou žlázou. Je častější u žen než u mužů. Kromě pocení dlaní může být podezřelé, pokud hubnete i přesto, že máte stále stejný příjem, anebo zaznamenáte některé z těchto příznaků:

  • Únava, podrážděnost
  • Menstruační poruchy
  • Rychlý srdeční tep
  • Bolest svalů
  • Průjem
  • Psychické problémy

Příčinou pocení může být často deprese, stres, napětí a úzkost. Můžete také zaznamenat zvýšený srdeční tep a neklid. V takových případech se začnou potit dlaně a chodidla. Jediným způsobem, jak se s problémem vypořádat, je zklidnění mozku, vypnutí myšlenek, odvrácení pozornosti od problémů a soustředění se na něco pozitivního. Pokud se vám nepodaří potíže vyřešit, je dobré obrátit se na profesionála, který vám pomůže s metodami a technikami, jak dosáhnout uvolnění a jak zvládat návaly stresu.

Nadměrná funkce nadledvin

Přílišná aktivita nadledvin může také způsobit hormonální problém, který vede k pocení. Některé hormony, pokud jich je nadbytek, způsobují pocení, které se může výrazně projevit právě na dlaních nebo ploskách nohou. V určitých hormonálních obdobích, například během menstruace, je však zvýšené pocení normální, v takových případech byste se neměli bát.

Jak se s nadměrným pocením vypořádat?

Především je nutné řešit jeho příčinu. Poté je možné využívat různé metody, jak pocení zmírňovat, anebo se alespoň zbavovat nepříjemných projevů, které jej doprovází. Zápachu zabrání použití vhodného deodorantu, ale také častější mytí a nošení bavlněného oblečení, které je prodyšné. Obecně platí, že bychom pocení aktivně neměli bránit používáním antiperspirantů, jelikož pocením se z těla zbavujeme toxinů a odpadních látek, které jinak zůstávají zcela zbytečně v těle. Proto se vyhněte používání antiperspirantů, ale spíše jen maskujte zápach vhodným deodorantem nebo vůní.