Poskytněte malinám v srpnu náležitou péči a v létě budete mít hromadu malinové úrody

0
(0)

Dalibor , 18. 05. 2021

Pomalu každý majitel zahrad pěstuje malinu. Jedná se o nenáročný keř, který vás vždy v létě potěší svými zdravými a lahodnými plody. Ovšem, aby keř plodil mnoho malin, je třeba mu poskytnout péči. Zajistěte malinám náležitou péči a radujte se z bohaté úrody. Začněte již v srpnu a v létě se můžete těšit na sladké plody.

Vlastnosti maliny

Nejde o jednoletý keř, ale o keř stálý. Je třeba ale obnovovat výhonky, což by mělo být prováděno každý rok. Jednoleté výhonky vám budou plodit, ty ponechte a ty dvouleté výhonky byste měli každý rok odstranit a tak dále a neustále dokola. Takové pravidlo platí u běžných odrůd. Jakmile bude keř po sklizni, můžete začít odřezávat dvouleté výhonky. Také je důležité odstraňovat suché větve.

Jak prořezat malinu

Před začátkem prořezání je nutné uvolnit takzvané šlahouny malin. Připravte si zahradnické nůžky a s jejich pomocí odstraňte dvouleté výhonky i suché větve. Prořezané větvičky a výhonky by měly být zastřižené skoro až u země. Také větvičky, které jsou tenké, dlouhé a oslabují keř, odstřihněte pryč. A jako poslední sestřih proveďte na jednoletých výhoncích. Stačí, když jim zastřihnete vrcholky, aby se mohly rozrůstat i po stranách. Takový postup stříhání zajistí rovnoměrné zrání malin.

Péče o malinový keř

Po sběru malin, byste měli odřezat mladé větve. Tento krok je dobré udělat na konci srpna. Správné prořezání se dělá následovně: Na každém keři zůstane deset větviček, přibližně na 1 m2. Na zimu ponechte šest až osm výhonků z jednoho keře. Tak postupujte dále. Tím konec péče ovšem ale v srpnu nekončí. Ještě byste měli keři poskytnout ochranu před škůdci, plísněmi a různými houbami. Doporučujeme každých pět až sedm let keře maliny odstranit a zasadit či naroubovat nové. Pokud objevíte na malině špatné listy s hnědými či rezavými fleky, odřízněte je a spalte je. K hnojení keřů v tomto období použijte kompost nebo hnůj. Použijte deset kilogramů hnojiva na jeden metr čtvereční.