Poradíme vám, jak včas odhalit životu nebezpečnou krevní sraženinu

0
(0)

Dalibor , 24. 08. 2020

Skutečnost, že se krev sráží, je sama o sobě pozitivní, srážlivost krve je to, co živé organismy včetně člověka chrání před přílišnou ztrátou krve v případě zranění.

Krevní srážlivost má však také svou negativní, velmi nebezpečnou stránku. Pokud totiž krev zhoustne hluboko v krevním řečišti, může vzniknout sraženina, která omezí nebo dokonce zastaví volný průtok krve. Tomuto jevu se odborně říká trombóza a může mít velice vážné následky, zejména tehdy, když dojde k ohrožení nejvitálnějších orgánů v těle, kterými jsou zejména

  • mozek
  • srdce, a
  • plíce.

Z výše uvedených důvodů je nezbytné vědět, jak se trombóza projevuje navenek, abychom ji mohli včas odhalit, co nejdříve vyhledat lékařskou pomoc a eliminovat fatální následky, které může mít pro naše zdraví i život.

Bolest v oblasti hrudníku

Bolest v hrudníku nikdy nepodceňujte, a to zejména tehdy, pokud ji doprovází respirační potíže a dušnost. Tyto signály jsou totiž typické pro plicní embolii. Bolest připomíná bolest, která postihuje člověka, který má infarkt, je rovněž intenzivní a bodavá. V případě krevní sraženiny však bývá bolest spojena vždy s dalšími, výše uvedenými příznaky.

Otok kotníku

Pokud si nejste vědomi žádného předchozího špatného došlápnutí, a přesto vám jeden kotník nebo oba natečou, bývá to často známkou nebezpečné žilní trombózy. Sraženina totiž může krevním řečištěm putovat k důležitým orgánům a ohrozit jejich činnost. Je tedy zapotřebí co nejdříve navštívit lékaře, který určí následné kroky na základě vyšetření a stanovení diagnózy.

Výrazně zvýšená frekvence úderů srdce (takzvané bušení)

Pokud nastane situace, kdy vznikne plicní embolie, tedy když krevní sraženina doputuje až do plic, velice často dochází k zánětu hrudníku, který je důsledkem snížení kyslíku v krvi, která proudí pomaleji než za normálního stavu. Srdce tak automaticky zvyšuje frekvenci úderů, aby tento nedostatek dohnalo, a člověk pociťuje v hrudi výrazné bušení.

Potíže s dýcháním

Pozor je třeba si dát zejména na náhlé změny frekvence dýchání, které nemají žádnou očividnou příčinu, tedy například nedávnou značnou fyzickou námahu, silnou stresovou situaci, a podobně. Pokud tedy pocítíte silné a nečekané dýchací obtíže, s velkou pravděpodobností se jedná o příznak toho, že krevní sraženina doputovala do plic a způsobila tam plicní embolii.

Bezdůvodný kašel

Obdobně jako náhlá dušnost, i náhlý, obvykle suchý kašel bývá neklamnou známkou plicní embolie. Obvykle jej doprovází také bolest v oblasti hrudníku a někdy může pacient vykašlávat i krev.