Pomoc, díky které vaším orchidejím narostou nové a zdravé kořeny

0
(0)

Dalibor , 18. 06. 2024

Milovníci orchidejí si dobře uvědomují, že jejich zbožňovaná rostlina je někdy rozmarná. Stačí mírná odchylka od normy či napadení škůdci a uhynutí nebo zvadnutí orchideje je na světě. Inspirujte se metodou, která ve všech případech pomůže orchideje vypěstovat si silné kořeny a krásné barevné květiny.

Jak pomoci orchideji získat silné kořeny

1)

V první řadě musí být orchidej vybrána ze starého květináče. Zkontrolujte, zda ji nenapadlo nějaké plísňové onemocnění nebo zda nemá mrtvé kořeny. Pokud ano, seřízněte je, zdravé kousky opláchněte a aplikujte na ně pomocí rozprašovače roztok z peroxidu vodíku (1 polévková lžíce na láhev rozprašovače). Nechte to přes noc vysušit v prázdném květináči. Můžete to takto ponechat i celý den.

2)

Druhým krokem k vytvoření kořene orchideje je namočení do speciálního roztoku. Do prostorné nádoby, kde je orchidej umístěna spolu s kořeny (ve vodě jsou pouze kořeny), nalijte 2 litry teplé vody. Do roztoku následně přidejte třísloviny. Nejjednodušším způsobem je použít běžné čajové sáček (čistý černý čaj). Sáček jen chvíli podržte, aby se voda mírně zbarvila, jako na fotografii níže. Do téže vody přidejte 5 kapek citronové šťávy a 10 kapek jakéhokoli přírodního růstového stimulátoru a kořenového přípravku. Během této doby by už voda měla mít pokojovou teplotu - což je pro orchideu nejlepší. Vysušenou orchideu vložte kořeny do vody a nechte působit jednu hodinu, ne více.

3)

Po uplynutí této doby nechte orchideje opět přes noc nebo den sušit v prázdných květináčích. Horní část jemně zakryjte kapsami.

4)

Posledním, třetím krokem je vytvoření příznivého prostředí pro zakořenění. Budete potřebovat rašeliník, předem namočený a vytištěn od přebytečné vlhkosti, a prostorné kapsička na zip. Vložte orchideje do malých květináčů (prázdných) a vložte je do kapsy na zip.

5)

Mezi dva květináče rozložte vlhký rašeliník (nebo kolem jednoho, pokud je velký a orchidej je jen jedna). Nyní téměř úplně zavřete sáček a do malého otvoru foukněte vzduch. Nyní ho už úplně zavřete. Nafouknutím sáčky jste vytvořili přirozené prostředí pro stimulaci kořenů.

6)

Umístěte orchideu na teplé a světlé místo bez přímého slunečního záření po dobu jednoho týdne. Nechte ji tak, nemusíte už nic dělat. Jestliže orchidej během této doby nepřinese dostatečný počet kořenů, opakujte postup s máčením v roztoku, sušením a umístěním do kapsy na zip ještě 1-2 krát, dokud orchideje nenarostou kořeny. Funguje to na 100%!