Pokud vás trápí křečové žíly, nezoufejte. Máme pro vás několik návodů, jak tento nepříjemný problém účinně zmírnit.

0
(0)

Dalibor , 09. 11. 2020

Odborně se křečovým žilám říká varixy a vyznačují se tím, že u nich došlo k jejich zvětšení a zohýbání a také povrchovému rozšíření.

Něco o varixech

Vznik křečových žil úzce souvisí s nesprávným, nedostatečným tokem krve. Ta se totiž začne hromadit v případě, že žíly ztrácejí svou pružnost, což se častější vyskytuje v případě dolních končetin.

Pokud jde o vnější projevy tohoto jevu, při mírnějším průběhu mohou žilky na povrchu kůže připomínat metličky. Pokud jde však již o závažnější průběh, mohou žíly tvořit dokonce namodralé uzly nebo bulky. Kromě toho se přidávají další potíže, mezi které patří zejména

  • brzká únava
  • pocit těžkých nohou
  • otoky
  • bolest
  • křeče
  • brnění, nebo i
  • svědění.

Není nad prevenci

Pokud chcete vzniku křečových žil zabránit nebo máte jen mírné příznaky, je potřeba dodržet několik zásadních pravidel. Tím prvním je přiměřená hmotnost, která by měla být v rovnováze s vaší výškou a celkovou konstitucí. Čím méně totiž budete problémovou oblast zatěžovat, tím menší bude riziko vzniku nebo zhoršení křečových žil.

Ruku v ruce s optimální hmotností jde také pravidelný pohyb. Typ fyzické aktivity můžete samozřejmě zvolit podle svých zájmů, možností a také fyzických dispozic, důležitá je však jeho pravidelnost. I aktivní chůze se samozřejmě počítá.

Doporučuje se rovněž střídat teplou a studenou vodu, čehož nejsnáze docílíte střídavým sprchováním nohou. Pokud máte možnost, vyhledávejte taková wellness centra, která mají k dispozici takzvaný Kneippův chodník, což je soustava bazénků s velice teplou a velice studenou vodou, doplněná obvykle ještě o kamínky.

Možná jste nevěděli, jak důležitá je poloha nohou při sezení nebo ležení. Zejména při sezení byste se měli důsledně vyhýbat překřížení nohou, protože to má negativní vliv na správný a potřebný průtok krve. Pokud ležíte a máte tu možnost, ulevte nohám tím, že je zvednete. Tím totiž zejména pomůžete optimalizovat průtok krve. Ženám s dispozicí k tvorbě varixů se nedoporučuje časté nošení bot na vysokém podpatku.

Kompresní punčochy

Základní pomůckou, která svým tlakem nahrazuje pevnost žilních stěn a napomáhá optimálnímu průtoku krve, jsou kompresní punčochy. Jejich nošení může být na začátku trochu nepříjemné, ale je to otázka zvyku. Důležité je, že přinášejí skutečnou úlevu a také zejména zabraňují tomu, aby nedošlo ke zhoršení zdravotního stavu.

Kompresních punčoch existuje několik tříd, od lehké po velmi silnou, a to v závislosti na stupni aktuálních obtíží. Název „punčochy“ by mohl být pro někoho zavádějící a matoucí, protože se zdaleka nemusí jednat jen o pravé punčochy. Jejich cílem je působit právě na tu plochu, kde se tvoří varixy, proto se vyrábějí v různých variacích, například pouze lýtkové, stehenní, a podobně.

Operace, ale i svépomoc

Velice účinnou operativní metodou je takzvaná sklerotizace žil, metod pro zákrok však existuje více. Pokud ale máte ze zákroku například obavy nebo vaše žíly zatím nejsou ve stavu, který by zákrok vyžadoval, můžete kromě výše uvedených úprav životního stylu zvýšit například spotřebu vitamínu P, který je v lékárnách dostupný ve formě doplňků stravy.

Můžete si rovněž například udělat odvar z bylinek, namočit do něj kapesník a přiložit na postižené místo. Na křečové žíly se doporučuje kaštan, kostival, kůra z bílého dubu a rozmarýn.