Pokud vás trápí bolest krční páteře a horní části zad, máme pro vás několik užitečných tipů

0
(0)

Dalibor , 01. 09. 2020

Jsou určité činnosti, kterých bychom se podle odborníků měli vyvarovat, pokud chceme předejít nepříjemným bolestivým stavům, které postihují páteř a svalstvo krku a zad.

Mezi základní doporučení lékařů patří zejména tato:

  • pokud pracujete na počítači nebo notebooku, dbejte na to, aby obrazovka byla vždy v úrovni vašich očí, jinak vám hrozí nejen bolest očí, ale také krku
  • při spánku používejte pouze nižší polštář, protože v opačném případě bude vaše krční páteř v nepřirozené poloze, která může vyústit v bolest krku a zad
  • nezapomínejte na nutnost měnit polohu, a to i tehdy, když musíte vyvíjet soustavnou činnost v jedné pozici
  • nepodceňujte prospěšnost pravidelných každodenních rozmanitých fyzických aktivit.

Pokud vás i přesto začne trápit bolest krku a zad, máme pro vás několik tipů na její zmírnění.

Cvičení vestoje se zapojením lopatek

Postavte se na rovnou podložku, stůjte rovně a dívejte se před sebe. Rozpažte a paže v lokti zvedněte k tělu tak, aby spolu vytvářely pomyslné „W“. Zatlačte lopatky k sobě co nejvíce a v této pozici vydržte po dobu několika sekund. Poté lopatky uvolněte a cvik desetkrát po sobě zopakujte.

Cvičení vsedě se zapojením ramenou

Výchozí pozicí pro toto jednoduché, ale účinné cvičení je sed na pevné židli. Sedněte si rovně, dívejte se před sebe a pomalým pohybem směrem vzhůru zvedněte ramena. V této pozici setrvejte několik sekund a poté ramena opět pomalu spusťte. Tento cvik desetkrát opakujte. 

Cvičení se zapojením hlavy

Tento cvik můžete provádět vestoje i vsedě. Ruce si položte na horní zadní část hlavy a tu skloňte na hrudník. Vyvíjejte tlak proti tlaku prstů a před uvolněním vydržte vždy několik sekund. Toto cvičení pomáhá ke zvýšení flexibility krčního svalstva.

Cvičení vestoje na stěně

Postavte se před stěnu a z rovného postoje se v pase předkloňte tak, abyste se o stěnu opřeli dlaněmi. Páteř a natažené paže by měly být se stěnou v úhlu 45 stupňů. V této poloze, s rovnými zády, vydržte 20 sekund a poté záda lehce ohněte, a i v této pozici setrvejte 20 sekund. I tento cvik je vhodné několikrát po sobě zopakovat.