Pokud vám v zahradě dozrávají egreš, máte velké štěstí: Neuvěříte, co dokážou!

0
(0)

Dalibor , 10. 06. 2020

Mnozí si toto ovoce pamatuje ze svého dětství, právě z babiččiny zahrady. Dnes už jeho pěstování ani zdaleka není tak populární. Je to však velmi na škodu. Měli byste vědět, že pokud angrešt zařadíte do svého jídelníčku a to jen na omezenou dobu, bude to mít ohromný pozitivní vliv na vaše zdraví.

Angrešt je absolutní unikát

Ať už zvolíte jakékoliv odrůdy - zelené, žluté nebo červené barvy jejich zdravotní výhody jsou ve všech případech ohromné. Věděli to už naši předkové a proto se angrešt ve velkém pěstovali snad v každé zahradě. Kromě toho, že jsou takové zdravé, jsou i velmi jednoduché na pěstování. Rostou téměř bez toho, abyste je museli všímat.

Vaše tělo se vám poděkuje

Angrešt mají příznivý vliv na funkci jater, srdce a ledvin, předcházejí nemocem žaludkem a i rakovině trávicího traktu. Naše babičky vyráběly z angreštu sirup, ten byl nenahraditelný při horečkách, nachlazení, zánětech a virózách. Při vysokých vedrech je prokázáno, že právě angrešt dokáží pomoci tělu rychle se ochladit a snížit tak někdy až život ohrožující stav. Protože jde o tak výrazný efekt, nemělo by se to ani s angreštem přehánět a dávejte si pozor na konzumaci větších množství tohoto ovoce.

Více vitamínu C než v rybízů

Díky vysokým obsahem vitamínů A, B1, C, D a E a minimálním energetickým obsahem je jedním z nejlepších ovoci pro lidi, kteří se snaží zhubnout. Kromě toho obsahují kyslinu citrónovou, hroznovou a fruktózu, pektin, niacin, draslík, fosfor a vápník, což má za následek mimořádnou ochranu buněk a posílení imunity. Pektin nejen stimuluje funkci střev, ale snižuje i vysoký cholesterol. A v neposlední řadě poskytují i ​​významnou ochranu před rakovinou a to zejména díky vysokému obsahu antioxidantů.

Záchrana pro vaše ledviny, prostatu i při anémii

Není velmi známé, že angrešt dokáží pomoci při zánětech močových cest a ledvin dokonce ještě víc než brusinky. Dokáží totiž rychle vyplavit bakterie z močových cest a chrání ledviny i močové cesty před jejich návratem. Kromě toho bojují i ​​proti zavodnění organismu. Angrešt také zpevňují stěny cév a bojují proti vysokému krevnímu tlaku. Pokud máte problémy s anémií, měli byste angrešt jíst každý den. Obsahují totiž vysoký podíl železa. ženy jistě potěší i fakt, že angrešt zlepšují kvalitu pokožky, vlasů a nehtů. Netřeba přitom žádné masky a peeligy, stačí si na nich jednoduše pochutnat.

Vysoký obsah vitamínů a živin

Angreštové listy obsahují řadu užitečných látek - zvláště bohaté jsou na vitamin C. Obsahují také třísloviny, flavonoidy a významný podíl minerálních solí (mangan, med, hořčík, atd.)

Co dokáží s naším zdravím?

Vysoký obsah vitamínu C je velmi významný pro lidi s oslabenou imunitou a v obdobích, kdy je tělo náchylnější na rozvoj nemocí, jako je chřipka či nachlazení.

Jde o silný antioxidant, který chrání buňky před předčasným stárnutím a účinky volných radikálů. Dokáží tak přispět k ochraně buněk před rakovinou.

Odvary a výluhy z angreštových listů mají silný dezinfekční a protizánětlivý účinek. Používají se na rány, škrábance, ale i na výplach ústní dutiny při různých zánětech.

Užitečné vlastnosti čajů a odvarů z angreštových listů byly prokázány i při léčbě žaludečních vředů a gastritid.

K léčbě anémie a podporu krvetvorby - látky, které angreštové listy obsahují, jsou důležité pro tvorbu červených krvinek a kromě zmiňované anémie předcházejí i ateroskleróze.

Účinky angreštových listů jsou neocenitelné při dně a revmatismu. Čaj z listů je výborný při chřipce, nachlazení a při angíně. Čaj připravíme tak, že 2 lžičky sušených listů a zalijeme 250 ml vroucí vody. Necháme 4 minuty louhovat.

Na bolavé kolena použijeme obklad z angreštových listů. Asi 30 listů listů uvaříme v 500 ml vody a necháme 15 minut louhovat přikryté pokličkou. Do odvaru namočíme hadřík, dáme na ni listy, přeložíme a ještě horký obklad přidržíme na koleno. Přikryjeme fólií a obvážu teplým ručníkem. Obklad necháme působit přes noc a opakujeme podle potřeby.

Čaj z angreštových listů působí jako diuterikum, podporuje pocení a dokáže z těla odstranit nadbytečnou vodu a i bakterie, které způsobují záněty ledvin a močových cest. Přináší úlevu při zácpě a problémech s trávením. Pravidelné pití čaje z angreštových listů působí jako prevence závažných chorob, jako je cukrovka, vysoký krevní tlak, stimuluje činnost střev a chrání i játra. Tento nápoj si určitě dejte alespoň jednou denně během chřipkové sezóny a nemusíte se obávat, že vás nemoc skolí.

Odvary z angreštových listů působí blahodárně i na kožní onemocnění - zmírňují podráždění, otoky, zarudnutí a svědění. Angreštové listy se často přidávají i do koupele a pomáhají tak bojovat s dermatitídami různé původu.

Proč zmrazit?

Zmrazení je v případě angreštu u ten nejlepší způsob, jak využít jeho sílu naplno a to během celého roku, i když právě není sezóna. Mráz totiž zafixuje všechny vitamíny a způsobí, že chuť angreštu bude ještě příjemnější. Stejně také angrešt díky zmrazení vydrží mnohem delší dobu v čerstvém stavu.

Angrešt stačí jen umlít v mlinčeku na maso a zmrazit ve formičkách na led. Vždy budete mít po ruce perfektní přísadu do limonád, dezertů, nebo jako něco chladivé a velmi zdravé osvěžení. Výborné jsou v kombinaci s jogurtem, jako zdravý koktejl a jako přirozené sladidlo do čaje ze sušených angreštových listů.

Angreštový džem

Metoda je velmi jednoduchá a rychlá. Chcete-li začít odstraňte všechny černé "ocásky" a stopku. Obvykle na to používám nůžky. Plody opláchnout vodou a rozmixovat v mixéru (to je velmi rychlé a jednoduché), pokud není mixér, použijte mlýnek na maso.

Potom streidavo vrstvíme Angreštový hmotu s vrstvami cukru - takto necháme celou noc odstát. Druhý den dáme hmotu vařit - za obšasného meišania vaříme 45 minut (po 20 minutách je třeba odstranit pěnu). Horkou směs plníme do sklenic (můžeme vmíchat i kyselinu citrónovou). Obrátíme a necháme vychaldnúť!