Pokud vám lékař navrhne podstoupit vyšetření na mamografu, toto mu odpovězte!

0
(0)

Jan , 06. 08. 2024

Každoročně je nám připomínán mezinárodní den rakoviny. Všude vidíme informace o tom, jak velmi důležité je věnovat svou pozornost prevenci proti této zákeřné nemoci. Znáte ale své všechny možnosti v rámci tohoto vyšetření?

Mamograf

Možná vám ale zůstalo zatajeno, že samotnou příčinou vážného onemocnění rakovinou může být i samotné vyšetření.

Vyšetření na mamografu patří mezi ty nejnebezpečnější vyšetření onkologických onemocnění.

Podívejte se proto na následující video, kde doktor Ben Johnson vysvětluje, čím je toto vyšetření nebezpečné a proč je dobré zajímat se i o další způsoby, jak toto vyšetření podstoupit bez tak velkého rizika samotného onemocnění.

Vyšetření na mamografu patří mezi ty nejnebezpečnější!

Video

Pro ty, kteří anglicky nemluvíte, jsme připravili přepis uvedeného rozhovoru. Pojďme se tedy na něj blíže podívat.

Dr. Ben Johnson: Napsal jsem knihu pro ženy pod názvem Tajemství moudrosti o zdraví poprsí (The Secret of Health Breast Wisdom) protože my, lékařská komunita, způsobujeme ženám rakovinu tím, že od nich požadujeme vyšetření na mamografu.

Mamografy způsobují rakovinu. Mamografy nejsou pro ženy zdravé a neměly by se proto podrobovat tomuto vyšetření. Je to nad slunce jasnější, bylo to dokonce publikováno iv odborné literatuře.

Přesto, když dnes žena navštíví svého gynekologa nebo rodinného lékaře, bude se jí toto vyšetření obrazně řečeno „tlačit dolů krkem“. Bude vystavena silnému nátlaku, aby šla na mamograf, který jí může přivodit rakovinu prsu.

Mamografy životy nezachraňují. Pokud na něj půjdete, máte o 4% vyšší riziko úmrtí. Po každém mamografu. Tečka.

Ty Bollinger (reportér): Takže screeningová technika, kterou používáme, v podstatě primární metoda pro detekci rakoviny prsu, rakovinu ve skutečnosti sama způsobuje?

Br. Ben Johnson: Bez pochyb. Mamograf je hrozný test. Přiboučení ženského prsu a jeho následné ozáření rakovinu vyvolávající radiací – je to tak necitlivé. A nepřesné. Pro ženy pod 50 let to má přesnost něco kolem 52 %. No a 52 je dost blízko k 50.

Ty Bollinger: Aha…

Dr. Ben Johnson: Čili je to tak půl na půl. To znamená, že polovině žen, které mají rakovinu prsu, ji mamograf neodhalí. Jedná se o hrozně špatný test. A přitom existují mnohem lepší a přesnější testy.

Přesto se ženám neustále tlačí mamografy. A navíc, tento hrozný test ještě způsobuje rakovinu.

Ty Bollinger: A k tomu rakovinu ani neodhalí. Tedy odhalí, ale jen v 50% případech. Říkali jste ale, že existují lepší možnosti screeningu. O jaké metody se jedná?

Sbohem vysoký krevní tlak

Dr. Ben Hohnson: No, v podstatě existují dvě lepší možnosti. Když máte v prsu bulku, tedy pokud si myslíte, že tam něco máte, tak ultrazvuk je výborný. Jedná se o test anatomie, podobně jako mamograf je test anatomie. I magnetická rezonance je test anatomie. Proto, pokud si najdete bulku, pak potřebujete test anatomie.

Ultrazvuk dokáže bulku zaznamenat a dokáže také vidět její konzistenci. Umí zaměřit, kde se v ní nachází vápníková usazenina. A také vidí průtok krve, protože nádory se vyznačují vyšším přísunem krve.

Přesnost ultrazvuku je přibližně 80%, tedy mnohem více než u mamografu. A citlivost je také vyšší.

Pokud se však jedná o prevenci, tak pro ni v podstatě existuje jen jeden přístroj a tím je termograf. Jedná se o infračervenou kameru. Tedy nic se nedotýká ženského těla. Nic prs nemačká a ani zde není žádná rakovinu vyvolávající radiace.

Tak, jak tady my teď sedíme, vyzařujeme do okolí tepelnou energii v pásmu infračerveného spektra elektromagnetického záření. Lidově řečeno „sáláme teplo“. Elektromagnetické spektrum je od rádiových vln, přes mikrovlny, infračervené vlny, viditelné a ultrafialové světlo až po rentgenové paprsky.

 

Infračervené spektrum naše oči nevidí, ale kamera ho dokáže zachytit (vyzkoušejte dálkovým ovladačem svítit do kamery vašeho mobilu a uvidíte světlo, které pouhým okem nevidíte).

Armáda však vyvinula mnohem citlivější infračervené kamery, aby dokázaly vidět v noci pohybující se těla nepřátelských vojáků, kteří produkují (sálají) do okolí teplo.

Ty Bollinger: Myslíte tím kamery pro noční vidění?

Dr. Ben Johnos: Ano, přesně tak. Kamery pro noční vidění jsou infračervené kamery. A přesně stejný princip využíváme iv medicíně k detekci horkých bodů v prsou.

Podívejte se, dlouho předtím, než v prsu vznikl nádor, byly v něm rakovinné buňky. Možná 8 až 10 let dříve, než se vyformoval z buněk nádor, začaly v prsu růst rakovinné buňky.

Nejprve jich bylo 2, pak 4, 16, 128, atp. Trvá přibližně 8 let, než nádor naroste do velikosti 1 cm, když to umí zaznamenat mamograf nebo ultrazvuk. Bohužel, to je už příliš pozdě, neboť 1 cm nádor obsahuje přibližně 1 miliardu rakovinných buněk.

Když se dostanete na číslo jedné miliardy, rakovina se už mezitím stihla rozšířit do lymfatického systému a krví rozesévá rakovinu i do ostatních částí těla.

No a to i jedním z důvodů, proč mamografy nezachraňují lidské životy. Vůbec totiž nejde o brzké odhalení rakoviny. Jde o další z lží, které oni už dlouho šíří: „Včasné odhalení zachraňuje životy. Jděte na vyšetření mamografem“.

 

Ty Bollinger: To máte pravdu.

Dr. Ben Johnos: Ono ta věta je pravdivá, raná detekce opravdu zachraňuje životy. Zrovna, že mamograf není časná detekce. Takže v krátkosti řečeno, mamografy způsobují mnohem více rakoviny prsu, než ji detekují.

Oproti mamografu, dnešní vysoce citlivé infračervené kamery dokáží zachytit rakovinu v mnohem dřívějším stadiu.

Rakovinné buňky mají totiž zrychlený metabolismus a tedy produkují i ​​vyzařují více tepla než zdravé buňky. Infračervená kamera dokáže toto teplo zachytit již ve velmi raných stádiích, několik let dříve než mamograf.

A také, jak jsem již zmínil dříve, infračervená kamera, neboli termograf, nic nevyzařuje, jen zachycuje. Proto je to naprosto bezpečné vyšetření.

Ženy by z uvedených důvodů měly upřednostnit vyšetření na termografu před mamografem. Může jim totiž zachránit život. A to doslova. Tečka.