Pokud uvidíte tyto znaky, do moře raději nevstupujte

0
(0)

Dalibor , 25. 12. 2019

Tyto koridory mohou vznikat po celém pobřeží pláže. Do moře je tedy převáženého velké množství vody, což vyvolává reakci v takové podobě, že se i směrem na pláž valí stále více vody v podobě vln a vytvářejí silný zpětný tok. V extrémních případech může mít jeden koridor šířku až 50 metrů, 200-400 metrů na délku a voda se v něm pohybuje rychlostí 15km / h. Uniknout z takového obrovského proudu by se zřejmě nepodařilo nikomu ...

Obvykle jsou však pobřežní proudy široké asi 2-3 metry a pohybují se rychlostí asi 4-5 km / h. To však neznamená, že by nebyly nebezpečné, právě naopak ... Zde je několik tipů, jak odhalit, že se ve vodě nachází pobřežní proud dříve, než bude pozdě:

  • Voda se k pobřeží pohybuje přesně v pravém úhlu směrem na břeh
  • Voda při pobřeží má odlišnou barvu jako voda dále od pobřeží
  • Oblast pokrytá pěnou, řasami a jinou vegetací se pohybuje směrem do otevřeného moře
    Mezery mezi vlnami jsou 5-10 metrů

 

Pokud tedy uvidíte tyto znaky, do moře raději nevstupujte. Sledujte samozřejmě i varovné vlajky a oznámení na plážích, které Vám řeknou o aktuální situaci moře. Nakonec Vás však musíme zklamat, protože až 80% pobřežních proudů nelze zpozorovat zrakem. Co tedy dělat, pokud se přece jen do jednoho dostanete? Zde je několik dobrých rad.

Nepanikařte!

Důležité je nepodlehnout panice. Ano, to se snadno říká. Stres však zrychlí Vaše dýchání a člověk se tehdy řídí pudem sebezáchovy. To, co však potřebujete Vy, je racionální přemýšlet nad tím, co jdete udělat. Takže se snažte zůstat klidní.

Šetřit síly!

Důležité je šetřit si síly, a tedy ať Vás ani nenapadne plavat přímo k pláži. Když se přece nacházíte v proudu, který odnáší vodu směrem do otevřeného moře, nemáte šanci ho překonat, pouze byste se vyčerpali co nemusí dopadnout zrovna nejlépe. Plavat třeba kolmo na směr proudu, nebojte se, že Vás voda odnese trošku dál, protože se dostanete z proudu a na pobřeží to se zbytkem sil už snad zvládnete.

Co když je proud příliš široký?

Nejdůležitější je dodržet první dvě pravidla, přesto dostat se z takového proudu nebude vůbec snadné. Snažte se co nejdéle plavat kolmo na proud. Vaší největší nadějí je, že pobřežní proud skončí, většinou totiž trvají asi 5 minut. Pokud se tak stane v žádném případě neplavte rovnou ke břehu, ale pokračujte alespoň 50 metrů rovnoběžně s pláží. Je totiž velká pravděpodobnost, že pobřežní proud vznikne o malou chvíli znovu, a to ve stejném místě.

A nakonec tři věci, které byste si ještě o pobřežních proudech měli zapamatovat.

  • Pobřežní proud Vás nikdy nestáhne pod hladinu vody
  • Jeho šířka není nikdy větší než 50 metrů, obvykle však nepřekročí ani 20 metrů
  • Jeho délka jen ojediněle překročí 100 metrů

O pobřežních proudech byste měli informovat i své známé, kteří se chystají přes léto k moři. Skutečně o tomto jevu ví jen zlomek z těch, kteří se každoročně chystají vykoupat v moři. Doufáme však, že se s nimi nesetkáte a letní dovolenou si užijete naplno!

 

👍 Tento návod je užitečný