Pokud sníte 2 banány denně během měsíce, toto se stane vašemu tělu

0
(0)

Dalibor , 14. 04. 2020

Banány patří zřejmě mezi nejvíce podceňovány ovoce. Jejich typická žlutá slupka se snadno přehlédne a to hlavně v případech, kdy je nablízku nějaké nové exoticky vypadající ovoce, o kterém momentálně panuje přesvědčení, že je to nejnovější lék na všechno.

Faktem však zůstává, že banány jsou extrémně chutné a také schopné poskytnout našemu tělu všechny potřebné látky, aby vzkvétalo zdravím a silou.

Obsahují plno vitamínů, vlákniny, přírodní formy cukrů jako jsou sacharóza či fruktóza. To je však jen část důvodů, proč byste měli pravidelně konzumovat banány.

Co byste měli o banánech vědět

Když banány koupíte, obvykle jsou ještě zelené nebo něco mezi zelenou a žlutou barvou. Jak vám doma stojí, postupně dozrávají.

Časem se na ně začnou tvořit hnědé skvrny, které se neustále zvětšují. Nakonec zhnědnutí banány, které nestihnete sníst, vyhodíte. Lidem vadí hnědá barva banánů a považují je za shnilé.

To dává smysl, protože většina ostatního ovoce když zhnědne, je již shnilá a nepoživatelná.

Nicméně, u banánů platí, že čím více mají hnědých skvrn, tím více mají i takzvaného TNF faktoru. Jde o substanci, která se ukázala velmi účinná v boji s rakovinou.

Speciální, tato látka zajišťuje komunikaci mezi buňkami našeho imunitního systému a zajišťuje jejich přesměrování na ta místa v těle, které jsou zanícené nebo infikované.

Výzkumy ukázaly, že TNF faktor nacházející se v zralých banánech brání růstu rakovinných buněk a omezuje jejich šíření v těle vyvoláváním apoptózy (řízené buněčné smrti).

To spolu s vysokou hladinou výživných látek, antioxidantů, vitamínů a minerálů posiluje imunitní systém a zvyšuje množství bílých krvinek.

Proto, když příště uvidíte hnědý banán, neprojde kolem něj jen tak bez povšimnutí! Místo toho ho vložte do nákupního košíku, doma snězte a dodejte tak svému tělu takový mini-posilovač zdraví a extra energii.

Další zdravotní přínosy banánů hodné povšimnutí

Kromě významu hnědých skvrn pro jejich výrazné posiňovanie imunity, banány mají několik dalších významných zdravotních přínosů.

Zde je pár nejdůležitějších z nich:

1) Pálení žáhy

Banány jsou přírodní antacid a nabízejí úlevu od pálení žáhy. Spořádání pouze jednoho banánu okamžitě zklidní sliznici jícnu.

2) Krevní tlak

Banány snižují krevní tlak a chrání před infarktem a mrtvicí. Obsahují totiž málo sodíku, no hodně draslíku, což z nich dělá ideální potravinu pro srdce.

3) Energie

Konzumace jednoho nebo dva banánů před cvičením vám dodá dost energie na 1 hodinu cvičení, či dokonce více. Nízký glykemický index, vitaminy a minerály, to vše podporuje výdrž a draslík snižuje výskyt křečí.

4) Anémie

Banány dokáží pomoci lidem s anémií, protože je v nich hodně železa. To stimuluje tvorbu hemoglobinu a červených krvinek.

5) Žaludeční vředy

Když máte vředy na žaludku, mnoho potravin je pro vás tabu. Banány však můžete jíst, aniž jste se obávali, zda vám způsobí bolesti nebo ne. Je to proto, že jejich jemná, hladká a kašovitá textura obalí žaludeční výstelku a tím ji chrání před agresivní žaludeční kyselinou.

6) Deprese

Toto ovoce dokáže překonat příznaky deprese, protože obsahuje vysoké množství tryptofanu, které naše tělo přeměňuje na serotonin. Jde o přenašeč mozkových vzruchů, který má na svědomí to, že se lidé cítí zrelaxovaní, šťastní a v dobré náladě.

7) Zácpa

Pokud máte zácpu, jezte banány. Je v nich hodně vlákniny, která bude stimulovat posun stravy ve střevech a uleví tak od zácpy. Také pomáhá při průjmu, neboť zahušťuje hmotu ve střevech. Někdy však může tento efekt převážit nad vlákninou a u některých lidí zácpu zhorší. Vyzkoušejte proto nejprve, kterým způsobem funguje u vás.

8) Nervy a postmenštruačný syndrom

Když během menstruace se cítíte náladová nebo vystresovaná, snězte banán. Pomáhá regulovat krevní cukr a je bohatý na vitamíny skupiny B, které přirozeným způsobem zklidňují nervový systém a lidi zrelaxují. Výsledkem je pak celkově lepší nálada.

9) Kontrola tělesné teploty

Když sníte banán během horkého dne, zchladí vás snížením vaší tělesné teploty. Stejně funguje i při horečce.