Pokud máte zatuhlý krk a ramena, zkuste tyto cviky a za chvilku bude po bolesti.

0
(0)

Dalibor , 30. 11. 2020

Příčin, proč máme zatuhlá ramena, krk a zádové svaly, je více. Sedavé zaměstnání, nesprávné držení těla, dlouhé hodiny práce u počítače, nedostatek pohybu. Časem se zatuhlost zvětšuje, a bolest je silnější, její oblast se zvětšuje, a trvá déle, než odezní. Zcela zásadní může být změna našich návyků, abychom zatuhlosti předcházeli. K uvolnění nám pomůže masáž zatuhlých partií. Než vyhledáme pomoc odborníka, můžeme zkusit některé protahovací cviky doma. Uvidíte, že se váš stav zlepší.

Začneme zatuhlým krkem

To že hodně sedíme, nechodíme vzpřímeně, pracujeme celé dny u počítače, má za následek zatuhnutí svalů v oblasti krku a šíje. Může se nám stát, že nás ze zatuhlosti začne bolet hlava. Prášky na bolest nám moc nepomohou. Cviků na uvolnění je několik. Tím nejjednodušším je protažení směrem k hrudníku. Uchopíme hlavu vzadu oběma rukama a táhneme hlavu dolů k hrudníku. V místě, kde to začne bolet, chvíli vydržíme. Opakujeme alespoň 5x. dalším cvikem je úchop hlavy levou rukou nad pravým uchem, a tah směrem k rameni. Opět do krajní polohy, a chvíli tam vydržet. Opakujeme 5 – 10x, a pak ruce vyměníme. Dále můžeme hlavu naklánět k rameni a současně jí otáčet doleva a doprava, podle toho, ke kterému rameni ji nakláníme.

Ramena a zádové svaly

Zde máme na pomoc více cviků. Tím prvním je zvedání ramene nahoru co nejvíc to jde. Každé rameno alespoň 5x, a opakujeme 3 série. Dále můžete zkusit přitáhnout hlavu na hrudník, a rameny kroužit. Tím protahujete i zádové partie. Rozsah by měl být co největší. Pak je tady cvik, kdy předpažíte levou ruku, pravou ji uchopíte za loket a táhnete k hrudníku. V krajní poloze vydržte alespoň 10-20sekund, a 5x opakujte. Pak ruce vyměňte.  Obtížnějším cvikem je úchop rukou za zády, kdy spojíte prsty a táhnete obě ruce k sobě. Kdo nedokáže ruce spojit, může použít ručník. Dalším cvik je s pomocí stěny. Opřete ruku dlaní o zeď za tělem, a váhou těla tlačíte proti zdi. Hrudník se odklání od stěny. Opakujte 5x a ruce vyměňte. Hodně intenzívní cvik je protažení předních svalů v rameni. Natáhněte ruce za zády, spojte prsty a tlačte ramena dozadu. Vydržte 30-40sekund a 5x opakujte. Kdo nechce tak intenzívně, může se lehce předklonit. Sami vidíte, že cviků na uvolnění svalů je dost. Lepší je však cvičit preventivně, protože pak k podobnému stavu našeho těla nemusí vůbec dojít.