--> --> Pokud máte tento zlozvyk, POZOR: Je tu vyšší šance, že chytíte koronavirus! - iRecept

Pokud máte tento zlozvyk, POZOR: Je tu vyšší šance, že chytíte koronavirus!

-->
-->
0
(0)

Dalibor , 25. 03. 2020
-->

Největší strach aktuální u většiny lidí převládá z toho, že se infikují nevyzpytatelným onemocněním Covid-19, které se již několik měsíců šíří světem, přičemž poslední týdny nabral na pořádné intenzitě.

 

Věděli jste ale, že pokud inklinujete k velmi oblíbenému zlozvyku, hrozí vám vyšší riziko nákazy a následně i horší symptomy?

Všichni kuřáci by nyní měly zbystřit pozornost. Pokud si právě vychutnáváte svou oblíbenou cigaretku, raději ji uhaste a zkuste s tímto zlozvykem přestat. Když vás k tomu dosud nepřesvědčily žádná rizika, spojující se s kouřením, mohli by k tomu dopomoci alespoň následující vědecké důkazy.

,,Nový koronavirus postihuje u člověka v první řadě jeho dýchací trakt. Kouření má velký dopad na zdravotní stav celého traktu," informuje Světová zdravotnická organizace (WHO). Kuřáci se tedy nejenže zařazují k rizikové skupině pro onemocnění Covid-19, navíc jim po nakažení hrozí větší zdravotní problémy.

-->

Jelikož se kouření dotýká i imunitního systému, lidé, kteří mu holdují, mají dvakrát větší šanci dostat chřipku, spojenou se závažnějšími příznaky.

,,V minulosti bylo zjištěno, že mají i vyšší úmrtnost," doplnil hlavní odborník Ministerstva zdravotnictví ČR pro medicínu drogových závislostí Ľubomír Okruhlica.

Na základě zkoumání pacientů z Číny se přišlo na to, že mezi mrtvými oběťmi, lidmi, kteří museli být napojení na mechanickou plicní ventilaci, a těžkými případy bylo více kuřáků než nekuřáků. Vysoké riziko nákazy koronavirus u kuřáků potvrzují i ​​australští odborníci, kteří ale zároveň upozorňují, že rizika a následky, jak těžké symptomy či smrt, se týkají i kuřáků elektronických cigaret.

-->