Pohlavní styk bez písemného souhlasu je klasifikováno jako znásilnění, rozhodli poslanci

0
(0)

Dalibor , 10. 07. 2024

Návrh zákona o písemném souhlasu k pohlavnímu styku prošel poslaneckou sněmovnou. Většina poslanců s návrhem zákona souhlasila a proto začne tento zákon ve Švédsku platit.

V čem to spočívá?

Pokud chce muž prožít intimní chvíle s ženou, musí k tomu mít výslovný souhlas, nejlépe v písemné podobě. V opačném případě se dopouští znásilnění a hrozí mu žaloba.

Kritici zákona namítají, že v žádném případě nepovede k menšímu počtu znásilnění

Dřívější švédský zákon umožňoval stíhání pachatelů znásilnění pouze v tom případě, že bylo prokázáno, že použili hrozbu nebo nepřiměřené násilí. Podle nového zákona by pachatel mohl být stíhán i když nedostal "výslovný souhlas" k pohlavního styku.

Švédský předseda vlády Stefan Lövfen již dříve uvedl, že přenesení odpovědnosti za důkazy z oběti na pachatele je cílem "historické reformy", kterou jeho koalice připravovala od doby, kdy začala před 3 lety vládnout.

Zákon, který vstoupí v platnost, uvádí, že souhlas může být ústní i písemný. Mnoho švédských advokátů ale lidem radí, aby se na ústní souhlas nespoléhali, protože není prokazatelný v případě, kdy je vyslovený bez svědků. Radí proto lidem, aby si před pohlavním stykem raději sepsali písemnou dohodu.

Písemný souhlas bude nutností

Písemný souhlas je podle nich nejlepší obranou před případnými zákonnými spory, a nejlépe průkazní materiál. Pasivita totiž podle nového zákona není souhlasem se se*em.

Zcela nezákonný

Sám zákon totiž stanoví, že se* s osobou, která je neaktivní nebo jednoznačně nesouhlasí se stykem, je zcela nezákonný. Obě osoby proto musí zjistit, zda je ta druhá připravena.

V případě, že se pár oddá sexu bez výslovného souhlasu, může osobě, která nedbala jeho dodržení, hrozit až čtyřleté vězení za sexuální zneužití z nedbalosti nebo znásilnění.

Někteří ho nazývají populistickým a svět nad ním jen kroutí hlavou.