Podle místa bolesti hlavy se vás organismus snaží varovat ... A neměli byste to přehlížet!

0
(0)

Dalibor , 22. 01. 2020

Bolest hlavy může vznikat z různých důvodů. Aby bylo možné určit správnou diagnózu a léčbu bolesti hlavy, třeba si všímat charakter (tupá, ostrá, pichlavá bolest) a místo bolesti, časový rozsah, přidružené faktory jako například souvislost s počasím a neurologické příznaky,

Bolesti hlavy rozhodně nelze podceňovat, v některých případech výrazně snižují kvalitu života, dokonce mohou doprovázet i závažné onemocnění.

Než sáhnete po tabletách, je dobré vědět rozlišit její původ a najít tak způsob, jak se bolestem hlavy vyvarovat.

Tlaková bolest hlavy


Tlaková bolest je vnímána z obou stran - člověk má pocit, jako by byla jeho hlava ve svěráku.

Stres, nedostatek spánku, ale i špatné držení těla. Toto vše je spouštěčem jedné z nejčastěji se vyskytující bolesti hlavy. Postihuje téměř pětinu populace a jde o tupou bolest, která může vycházet z krku, očí či z obou stran hlavy. Člověk má pocit, jako by byla jeho hlava ve svěráku. Kromě výše zmíněných důvodů může bolest způsobovat i nepravidelné stravování, namáhání očí či nedodržení pitného režimu. Při špatné životosprávě se může stát vaší každodenní záležitostí.

Migréna


Při migréně dochází k nepríjmným bolestem na jedné straně hlavy.

Silná, pulzující bolest na jedné straně hlavy. Migrénou trpí více lidí, než byste řekli a při mnoha případech je kromě bolesti doprovázena i nevolností, přecitlivělostí na světlo, hluk a rozmazaným viděním. V některých případech může bolest hlavy přetrvávat i tři dny. Přesný původ migrény není jasný, ale může jít o dědičný problém, je způsobena vlivem prostředí. No dá se jí předejít. Jak? V první řadě jde o vyhýbání se stresu, hladu či únavě, které jsou spouštěčem migrény. To může však pomoci jen lidem, kteří netrpí častými záchvaty migrény. Pokud vás však bolest zastihne vícekrát týdně, měli byste vyhledat odborníka.

"Cluster Headache"


"Cluster Headache" - silná a ostrá bolest obvykle v okolí očí.

Bolest hlavy, která je u žen poměrně velmi vzácná a trpí jí spíše muži. Jde o tzv. shluk ostré či trhavé bolesti, která je spojena i se slzením očí a právě v této oblasti je bolest pociťována nejčastěji. Přichází náhle a zvykne přetrvávat i tři hodiny. Pokud vás však tato bolest postihuje častěji a má za následky zmíněné slzavenie či dokonce zarudnutí spojivek, je důležité vyhledat lékaře, který vám může od bolesti ulevit injekcemi.

Hormonální bolest hlavy


Je přímo spojena s množstvím hormonů v našem těle. Ovlivňuje ji menstruace, těhotenství či menopauza. Příznaky jsou stejné jako při migréně - přecitlivělost na světlo, nevolnost, silná bolest na jedné straně hlavy.

Než sáhnete po tabletkách ...
Téměř u všech druhů bolesti hlavy jsou spouštěče stejné - stres, nepravidelné stravování, špatné držení těla ... Pokud chcete bolestem předejít, měli byste se těmto faktorům vyhnout a snažit se co nejlépe dodržovat správnou životosprávu.

1. Pravidelný spánek


Je nezbytný pro zdraví a rovněž pomáhá předejít zbytečným bolestem hlavy. Samozřejmě, má mnoho jiných plusů, takže minimálně sedmihodinový spánek byste si podle možností měli dopřát i vy.

2. Tekutiny
Pít, pít a pít. Pitný režim je také velmi důležitý pro organismus. Pokud vás začne hlava trochu pobolívat, dříve, než po pilulce, sáhněte po sklenici s vodou.

3. Pravidelné stravování
Jak jsme již psali výše, hlad může také spouštět bolest. Předejít tomu můžete, pokud se začnete pravidelně stravovat. Pokud jste zaneprázdněni během dne, mějte u sebe alespoň drobnosti jako tyčinku, ovoce či šťávy, kterými můžete hlad oklamat.

4. Vyhýbejte se stresu


Ano, snadněji se řekne ... Ale stres je spouštěčem mnoha, mnohem závažnějších zdravotních problémů. Mějte to tedy na paměti dříve, než se začnete rozčilovat nad hloupostmi ...

👍 Tento návod je užitečný