Podle jakých příznaků poznáte, že se blíží rakovina jater. Nepřehlížejte signály, které vám tělo dává týdny dopředu.

0
(0)

Dalibor , 07. 12. 2020

Tento druh rakoviny má za následek nejvyšší úmrtnost ze všech jejích forem. Je velmi obtížné ji poznat vrané fáze, kdy je ještě velká šance podchytit ji včas a zvolit správnou a účinnou léčbu. V článku najdete příznaky, kterých byste si měli všimnout.

Jak stárneme, všichni se stáváme moudřejšími. Poznáme, kdy se blíží bolest hlavy nebo horečka. Ženy jsou navíc schopné detekovat, kdy přijde menstruace, změna počasí nebo infekce v oblasti intimní zóny. Jak je to ale se slinivkou břišní? Poznali byste rakovinu v její rané fázi podle příznaků?

O slinivce víme, že ji máme, záněty ale mohou mít fatální následky

Slinivka břišní je orgán, o kterém víme, že ho máme, ale nijak zvlášť se o něj nestaráme nebo nezajímáme. Každý ví, jaká je jeho funkce – trávení jídla a kontrola hladiny cukru v krvi. Až když nastanou problémy, možná si o slinivce začnete sbírat více informací. V momentě, kdy začnou problémy, totiž slinivka může ovlivnit celý organismus.

Rakovina slinivky se nejčastěji vyskytuje u lidí starších šedesáti let, ale je možné, že se objeví u mladších lidí. Tato forma rakoviny ale zabíjí nejčastěji právě proto, že se lidé včas nevšimnou příznaků. Pankreas je umístěn uvnitř těla, má pouze 15 centimetrů, takže je obtížné vidět změny. Čím více budete svoje tělo znát, tím lépe se pak pozná, že s ním není něco v pořádku.

Pozorujte své tělo a všímejte si maličkostí

Pokud vám zežloutnout oční bělma nebo kůže, není to dobré znamení. Tyto příznaky mohou značit i jiné onemocnění, související s alkoholem a selháním jater. Jestli se ale jedná o slinivku, nádor vytvoří tlak na žlučovod, a proto nedokáže přenést žluč z jater a žlučníku přes slinivku do tenkého střeva. Díky zvýšenému bilirubinu dochází ke žloutnutí.

Perete oblečení stejně několik let, nejste na nic alergičtí, ale stejně vás najednou svědí pokožka? Zbystřete, protože to může znamenat počátek rakoviny slinivky. Svědění nastane ještě dříve, než vám pokožka začne žloutnout. Všímejte si také barvy moči. Jestli je tmavší, hnědé barvy, může to být známka dehydratace. Je to ale první známka žloutenky. Zvyšte příjem tekutin, a pokud se ani tak nic nezmění, vyhledejte lékaře.

Mezi další příznaky patří:

  • Bezdůvodná bolest žaludku
  • Nechuť k jídlu, menší porce než je obvyklé
  • Nečekané zhubnutí, které souvisí s nechutenstvím
  • Bolest v dolní oblasti zad

Především ženy pak může trápit nadýmání nebo nafouklé břicho. V předmenstruační fázi je to normální, pokud se ale takový stav objeví a trvá i několik dní, je to důvod k obavám. Není totiž běžné, aby žena vypadala jako těhotná, pokud tomu tak opravdu není. Rakovina slinivky roste a tlačí na okolní orgány, které pak roztahují břicho. Nadýmání je jedním z prvních příznaků.