Plevel netrhejte, toto zlikviduje všechny škůdce na celé zahradě a bez práce: Likvidátor plevele pro ostřílené zahrádkáře, pár minut zahrada je čistá

0
(0)

Dalibor , 09. 05. 2020

Plevel je problémem snad každé jedné zahrady. Pokud s ní nebojujeme, dokáže spolehlivě zničit naši úrodu i okrasné rostliny. Nejčastěji s ní bojujeme umělými prostředky z obchodu, nebo jednoduše tak, že plevel ze země pracně vybíráme.

Už naše babičky věděly, že nejsilnějších bojovníků proti plevelům máme přímo ve své kuchyni a to v běžných surovinách, které každý den používáme. Navíc jde o metody, které můžeme používat bez obav o naše zdraví, kvalitu rostlinek a jejich budoucích plodů. Toto jsou oni:

Nejlepší likvidátor plevele na chodník

Smíchejte 4 litry octa se 250 g soli a 1 lžičkou saponátu (můžete použít i ekologický saponát). Tuto směs smícháme v nádobě s rozprašovačem a stříkáme přímo na plevel. Ta po aplikací tohoto roztoku zvadne. Je to jednoduché, ale vyzkoušené loni a velmi účinné - je to výborné i na plevel a trávu, která vám přerůstá chodník či okrasné kamínky. My jsme tento problém měli i na terase a tento prostředek zlikvidoval plevel hned. Zvadlé kusy jsem jen Sklizené do kbelíku.

Noviny

Noviny jsou perfektním mulčem a likvidátorem plevele. Stačí když jimi pokryjete půdu, na níž se plevele chcete zbavit. Jde v podstatě o stejný účinek, jaký dosáhnete s kupovanou netkanou texítíliou.

Sláma - nepřítel plevelů a perfektní pro ostatní rostliny

Mnozí zahrádkáři doporučují pěstovat zeleninu přímo ve slámě, existuje však i jednodušší řešení. Stačí, když zeminu po zasazení zeleniny nebo květin posypete slámou. Zastavíte růst plevele a navíc, když se rozpadne, přihnojujeme půdu.

Vařící voda - levné, rychlé a léty ověřené řešení

Takové řešení je vhodné tam, kde chcete zničit jen plevel, ale nechcete ublížit jiným plodinám. Ideální je to tedy na likvidování plevele například v zámkové dlažbě či na terase. Stačí, když nalijete hrnec vařící vody rovnou na plevel. Spolehlivě ji tak vymýtit.

Kukuřičná mouka - tam, kde ji nasypete, plevel už nevyroste

I když ji nepoužíváte v kuchyni, když budete mít nejblíže možnost koupit kukuřičnou mouku za dobrou cenu, nebo najdete balíček po záruce, toto je vynikající tip, jak jej použít. Už jsme psali o tom, že kukuřičná mouka je vynikající v boji proti slimákům - plzáků. Dá se však použít také jinak, v boji proti plevelům. Stačí, když ji rozsypete na místa, která chcete mít bez plevele. Kukuřičný gluten funguje jako organický herbicid, ale s tím rozdílem, že neobsahuje žádné toxické chemikálie. Tato možnost nejlépe funguje jako prevence. Nasypte ji na místa, kde jste plevel vytrhali a další už nenaroste.

Mechanické zábrany

Používaly se již při budování zahrad v dávné historii. Rostlinkám v podstatě vytvoříte lůžko naplněné substrátem, které se nachází výše než zem. Od plevele je tak mechanicky oddělíte.

Jedlá soda nebo Borax

Boritá sůl nebo Borax je vynikající na likvidaci plevele, ale nepoužívejte ho v blízkosti květin a zeleniny, aby borax nepoškodil i jejich. Borax nasypte přímo na místa, kde plevel roste. Podobně funguje i jedlá soda.

Nedejte jí šanci

Jedním z nejjednodušších způsobů jak oslabit plevel je vysadit co největší množství rostlin, které v zahradě chcete mít a obsadit tak půdu. Tehdy si prospěšné rostliny a plevel jednoduše vymění úlohy - rostlinky začnou plevel dusit a ubírat její životní sílu.