Pivo a lidské tělo: v čem je tento zlatavý mok našemu zdraví prospěšný?

0
(0)

Dalibor , 11. 02. 2021

Že je Česko národem milovníků piva, to naší zemi odpárat nelze. I přes obsah alkoholu je tento oblíbený nápoj známý svými pozitivními účinky na lidské zdraví. Zatímco některé tyto vlastnosti jsou obecně známé, o jiných se obecně příliš neví. Je pravý čas to napravit.

Tajemství příznivých účinků

V čem tedy tkví ona blahodárnost piva? Pozitivní vliv na lidský organismus mají vitamíny skupiny B – zejména pak konkrétně se jedná o vitamíny B1, B2, B6 a B12. Ty jsou nezbytné pro látkovou výměnu, krvetvorbu, významné jsou také pro správné fungování metabolismu.

Jednou z nejdůležitějších složek piva je chmel. Ten má na svědomí jeho typickou hořkost. Kromě chuťové složky propůjčuje tomuto známému nápoji také flavanoidů – látek zklidňujících chod organismu, které jsou známé svými silnými antioxidačními vlastnostmi.

Pivo a mozek

Na základě vědeckých studií se ukázalo něco nečekaného – u lidí, kteří si pivo vychutnávají pravidelně, je snížené riziko neurodegenerativních onemocnění, konkrétně pak Alzheimerovy choroby a stařecké demence. Zároveň se ukazuje, že tento mok má pozitivní vliv také na paměť. I zde však platí, že důležité je přiměřené množství – alkohol, jež je nedílnou součástí většiny piv, má ve větším množství účinky spíše opačné.

Trápí vás nespavost? I s tímto problémem si pivo dokáže poradit. Je tomu tak díky obsahu aktoflavinu a kyselinu kinotinové – tyto látky příznivě ovlivňují zdravý spánek a pomáhají v boji proti nespavosti.

Silnější kosti i snížení rizika vzniku sraženin

Pivo – respektive křemík v něm obsažený – přispívá také k posílení kostí. Ty jsou následkem toho pevnější, a tedy i méně náchylné vůči zlomeninám.

Účinky piva se však projevují i v rámci oběhového systému – a to nejen ty negativní. Při přiměřeném pití tohoto nápoje dochází ke snížení rizika vzniku krevních sraženin, které v krajním případě mohou zapříčinit až úmrtí jedince. Tuto vlastnost má na svědomí látka zvaná warfarin, jež bývá používána k ředění krve.

👍 Tento návod je užitečný