Pijete kávu na lačno? Neděláte dobře. Může to mít negativní vliv na vaše zdraví

0
(0)

Dalibor , 26. 02. 2021

Začíná každé vaše ráno šálkem výborné horké kávy? To je v pořádku, káva obsahuje mnoho antioxidantů neutralizujících volné radikály, které způsobují předčasné stárnutí. Dále také posilují kardiovaskulární systém, a co možná mnozí nevědí – snižují riziko vzniku rakoviny. Takže pití kávy ano, ale odborníci varují, že by to rozhodně neměla být vaše jediná snídaně.

Rizika konzumace kávy na prázdný žaludek

Jedním z nežádoucích účinků kávy na váš organismus je zvyšování hladiny kortizolu (tzv. stresový hormon), proto je vhodné ji pít v době, kdy je hladina tohoto hormonu nejnižší, což bývá kolem desáté hodiny ranní a čtvrté hodiny odpolední. Díky kortizolu je váš organismus nastartovaný při stresových situacích a naopak šetří energii při nachlazení. V těchto zátěžových stavech zvyšuje hladinu krevního cukru a krevní tlak, což může být v případě diabetiků, těhotných žen a kardiaků velký problém.

Dále káva negativně působí přímo na váš žaludek, pokud je prázdný. Zvyšuje produkci žaludečních kyselin, což může z dlouhodobého hlediska vést k žaludečním vředům a dokonce i k zánětu žaludku (gastritidě). Nemluvě o nepříjemném nadýmání a možných nevolnostech.

Jak tyto negativní účinky eliminovat?

Pokud se nedokážete přinutit k něčemu malému k snědku před šálkem kávy, zkuste alespoň zvýšit její nutriční hodnoty přidáním kokosového mléka nebo skořice. Kokosové mléko má blahodárný vliv na celý organismus, pomáhá při detoxikaci a překyselení žaludku. Skořice je zase známá díky svým uklidňujícím účinkům, navíc ještě snižuje cholesterol, reguluje hladinu cukru v krvi, posiluje imunitní systém a příznivě ovlivňuje zažívání. Jako bonus vám ranní kávu netradičně dochutí a ozvláštní.

👍 Tento návod je užitečný